Kadın Hayranı Facebook'tan Mesaj Gönderdi!

Kadın Hayranı Facebook'tan Mesaj Gönderdi!
Köşe yazarı milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de Facebook da hesap açtı. Önder'e ilk günden ilginç hayran mesajları gelmeye başladı.

Emek ve özgürlük bloku milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder'in resmi web sitesi ve Facebook sayfası yayına başladı, www.bisirrimvar.com adresini alan Önder'in sevenleri ve destekçileri, video ekleyerek ve yorum yaparak katkıda bulunabilecek.

Önder'e bir kadın destekçisi siteye şunu yazdı; "o kadar biz ki o kadar yüce gönülllü ki evet evet ondan çok farklı bir cevher var... çünkü babamdan sonra ona güveniyorum... senin bııyıklarına kurban olam en büyük "sırrı"m benim :)

YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKAN FOTOĞRAF

Medyaradar sitesinin haberine göre; 12 Haziran seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olan Radikal gazetesi eski yazarı Sırrı Süreyya Önder'in 12 Eylül İhtilali sonrasında gerçekleşen tutuklamalarla konulduğu cezaevine girişte çektirilen fotoğrafı çalarak sırra kadem bastığı ortaya çıktı.

Sırrı Süreyya Önder'in cezaevinden arkadaşı yazar Sezai Sarıoğlu bu fotoğrafın hikayesini önce O'nun ağzından, daha sonra da kendi satırlarıyla anlattı.

İşte o satırlar...

“Cezaevine girerken, önce parmak izini alıyorlar, sonra küçük bir tahtaya tebeşirle adını yazıp, eline tutuşturup fotoğrafını çekiyorlar. Tahliye olurken o fotoğrafla seni karşılaştırıyorlar; 'doğru kişi mi tahliye oluyor?' diye. Ulucanlar Cezaevi'ne sevk edilirken nizamiyeye alındım. Asker künyeyi açtı, o fotoğrafla beni karşılaştırdı. Bir ara arkasını döndüğünde, yıldırım hızıyla o fotoğrafı künyeden söküp cebime attım. Asker fark etseydi herhalde kırılmadık yerimi bırakmazdı. O fotoğrafı öyle kaçırdım. Oradan bir anım olsun istedim.” (Sırrı Süreya Önder)

Arkadaş Sırrı'nın cümle kapısından geçip sözü Gülten Akın'ın “İlahiler” isimli şiir kitabına getirip bir hatıramı aktarmak isterim. Dönemin en önemli kitaplarından 'İlahiler' yayımlandıktan (Kasım 1983) aylar sonra elimize geçtiğinde Samsun Askeri (C)ezaevi'nde hücredeydim. (1984 sonbaharı) Koğuştaki arkadaşlar, pelur kağıdına karınca makamı harflerle “İlahiler”den şiirler yazıp, kalbini devlet teslim almamış bir askerin nöbetinde gönderirler, şiiri ezberledikten sonra, kimse zarar görmesin diye yok ederdim... O yıllarda yarı-çıplak halde eşyasız bir hücrede yapılan traji-komik “aramalar” bana, Can Yücel'in Adana Hapishanesi'nde yazdığı' Dahası var: Cırcırlı'dan Kapıaltına geçerken, artık, silah yerine, / Şiir arıyorlar üstümde o günden beri... ' dizelerini anımsatır... Sözü uzatmadan, oğlu Mamak'ta yatan “Bacıyan-ı Rum” şairana Gülten Akın'ın dizelerine dönelim: “Oysa/ Kim harlandırıp yüreğindeki ateşi/ Kıyametini büyütmezse/ Ve hesaplaşmazsa kendiyle/ Ateşten kurtulamayacaktır// Kim doğruysa aramalı/ Yusuf'u Kenan kuyusunda/ Değilken Mısır'a sultan/ Sen ey inanan/ Aracısız konuş kendinle” Ve hatıradan büyük tarihten küçük geçmiş zamanı düşünelim. O günden aklımda kalan iki dizeyi paylaşmasam devrime zarar: “İnsanlar bir gülü bir senetle/ Değiştirmeye alıştılar/ insanlar başka insanların hayatını... ” Hapishane, devlet kiridir... “Demirle Pas Arasında İlahi” şiiri şöyle başlar: “Nergisle güz gülü arasında/ Beş yıldır beş uzun yıldır/ (... )/ Seyranla Mamak/ Beş yıldır beş uzun yıldır/ Sesin örselenmiş duruşun tetikte/ / Bizim için seçilip ayrılmış/ İpte kurutulmuş sözcüklerle/ Yalnız öyle sözcüklerle/ Konuşuyoruz, konuşmak denirse... ” Arkadaş Sırrı'nın siyah-beyaz fotoğrafını unuttuğumuz sanılmasın. Ama ondan önce, zalimleri şiirle özetlesin şairana: “Onların/ Çimen bitmez bastıkları yerde/ Sevgi buruşur... ” Bu fotoğraf bize ne söyler? Başta Kürt halkına ve devrimcilerine yapılan sömürge tipi işkence mekanı Diyarbakır Cezaevi olmak üzere, Mamak, Metris ve tüm (c)ezaevlerindeki zulmü söyler... Sırrı'nın, devrim çabukluğu ile devletten “çalarak” sırra kadem basmış fotoğrafı bize ne söyler? Taşıma zulüm ile devlet çarkının dönmeyeceğini, günü gelince halkların tarihin marangoz hatası devleti suçüstü yapacağını söyler... Cemal Süreya, “Aritmetik iyi, kuşlar pekiyi” demişti... Ben de gecenin bu saatinde, yirmi dört ayar arşiv kıymetindeki fotoğraf pekiyi, arkadaş Sırrı halklar kere yıldızlı pekiyi, diyorum... Devrim utandırmasın... . (Sezai Sarıoğlu)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com