Kadın şoförleri görenler şaşırdı!

Kadın şoförleri görenler şaşırdı!
Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesinde sayıları 135'i bulan kadın şoförler, güleryüzlü davranışları, düzenli çalışmalarıyla vatandaşlara güven veriyor.

Adana'ya misafir gelenlerin şaşkınlıkla karşıladığı kadın sürücüler, karşılaştıkları çeşitli sorunlara rağmen görevlerini başarıyla sürdürüyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesinde görev yapan ve sayıları 135'i bulan kadın şoförler, güleryüzlü davranışları, düzenli çalışmaları ve dikkatli sürüşleriyle vatandaşlara güven veriyor.

İlk defa 1998 yılında 2 kadının Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde görev yapmaya başladığı Adana'da, şoför sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye'de toplu taşıma alanında en fazla kadın şoförün Adana'da bulunduğu belirtilirken, kadın sürücüler, kentin tanıtımına da olumlu katkılar sağlıyor.

Adana'ya misafir gelenlerin şaşkınlıkla karşıladığı kadın sürücüler, herkesin dikkatini çekiyor. Öyle ki; araçlarıyla kente gelenler, neredeyse kadın sürücülerin kullandığı otobüse binmeden kentten ayrılmıyor. Kentin karmaşık trafiğinde başarıyla direksiyon sallayan kadın kaptanlar, güleryüzlü olmalarıyla da dikkati çekiyor. Aile bütçelerine katkıda bulunmak amacıyla kentin en ücra köşelerine kadar hizmet götüren kadın şoförler, verdikleri mücadele ile örnek oluyorlar.

Yaptıkları işin zorluklarına rağmen, tüm hemcinsleri gibi bakımlarını da ihmal etmeyen kadın sürücüler, her sabah makyajlarını yapıp, ruj ve ojelerini sürerek direksiyon başına geçiyor. Makyaj için otobüsteki aynaları kullanan kadın sürücüler, hem görünüşleri, hem halkla iletişimleri hem de direksiyon kabiliyetleriyle vatandaşlardan ''tam not'' alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Müdürü Hüseyin Kara, işletmedeki 329 şoförün 135'ini kadınların oluşturduğunu söyledi.

Kara, kadın sürücü sayısının her yıl gelen olumlu tepkilerle arttığını, ayrıca, kadın şoförleri görenlerin hemcinslerinin de işletmeye gelerek çalışmak için başvuruda bulunduğunu vurguladı. Kadınların erkeklere göre daha disiplinli, düzenli çalıştığını anlatan Kara, ''Sadece erkeklerin çalıştığı bir işletmede, pek düzen ve temizlik beklemek doğru olmaz. Ama, kadınların her işte olduğu gibi çalışma alanlarında da temiz ve titiz oldukları gözleniyor. Burada da bu etki geçerli. Kadın sürücüler, varlıklarıyla çevrenin düzenli ve temiz olmasına katkı sağladıkları gibi, aynı bekleme salonunu paylaştıkları erkek arkadaşlarının da daha kibar olmalarına neden oluyor'' dedi.

Kara, işletmedeki kadın şoförlerin, trafikteki birçok erkek sürücüden çok daha becerikli ve dikkatli olduğunu da vurguladı.

''ÖNCE ŞAŞIRIYOR SONRA TEBRİK EDİYORLAR''

Belediye otobüs sürücülerinden iki çocuk annesi Tülay Yağız, yaklaşık 3 yıldır belediyede şoför olarak çalıştığını, mesleğini başarıyla sürdürdüğü için mutlu olduğunu söyledi. Yağız, vatandaşların, şoförlüğü ''erkek mesleği'' gibi gördüğünü, bir kadının yaptığını öğrenince çok şaşırdığını anlatarak, ''Bizi direksiyon başında görenler önce şaşırıyor sonra tebrik ediyorlar'' dedi.

Çocuklarının kendisiyle gurur duyduğuna anlatan Yağız, ''Kızım üniversiteye hazırlanıyor. Çevremdekiler, kızıma 'annenle gurur duy' diyerek nasihat ediyorlar. Kızım da beni bu araba görünce mutlu oluyor, gurur duyuyor'' diye konuştu.

Yağız, trafikte erkek şoförlerle anlaşmaya çalıştıklarını ancak bazen olumsuz durumlar yaşandığını belirtti.

''OĞLUM BİZİ BU AVRAT MI GÖTÜRECEK?''

Çocukluk yıllarında köyde traktör kullanarak başladığı sürücülüğe otobüsle devam eden 4 çocuk annesi Elif Özdemir de Büyükşehir Belediyesine kadın şoför alındığını duyunca 4 yıl önce başvuruda bulunduğunu ve işe başladığını söyledi.Şoförlüğü çok sevdiğini, çocuk iken bile bu mesleği yapmak istediğini anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

''İşe ilk başladığım dönemde ailem ve çevremdekiler herkes şaşırdı. Çevremdekiler '4 çocuğun var bu işi nasıl yapacaksın?' dediler. Çocuklarla zor oluyor ama işimi de çok seviyorum. Çocuklarımın ikisi küçük, onları okula göndermem gerekiyor. Okula gönderdikten sonra evin temizliği ve yemeğini yapıp, işe gidiyorum. Bütün zorluklara rağmen işimi çok seviyor ve severek yapıyorum.''

Özdemir, yıllardır bu işi yaptıklarını, artık herkesin kendilerine alıştığını belirterek, ''Bize hayranlıkla bakanlar kadar şaşıranlar da oluyor. Bir gün durakta yolcuları alıp hareket etme saatim gelmişti. Yaşlı bir adamı otobüse bindirmeye çalışıyorlardı ama binmiyordu. Yaşlı adama çocuğu 'baba niye binmiyorsun?' deyince 'Oğlum bizi bu avrat mı götürecek?' dedi. Bunu hiç unutamıyorum'' dedi.

''AİLEM BENİMLE GURU DUYUYOR''
Dürdane Tokmak ise çocukluktan buyana araba sürmeyi çok sevdiğini belirterek, ''En büyük zevkim araba sürmek'' dedi.

Tokmak, 4 yıldır Büyükşehir Belediyesi otobüs işletmelerinde başarıyla görev yaptığını, işe başlamadan önce ailesinin ön yargılı davrandığını ve işe başlamasını istemediklerini anlatarak, ''Ancak şimdi herkes alıştı. Şimdi ailem benimle gurur duyuyor. Babam önce tepkiliydi ama şimdi çevresindekilere 'Benim kızım otobüs sürüyor ve çok başarılı' diye anlatıyor. Arkadaşların yanında hava atıyor'' diye konuştu.

Tokmak, sıkışık trafikte büyük bir aracı kullanmanın kendilerini zorladığını, ancak bunların üstesinden başarıyla geldiklerini kaydetti. Adana halkının kendilerini benimsediğini ve güvendiğini anlatan Tokmak, ''Halk bizi seviyor, özellikle kadınlar çok mutlular. Kendi hayallerini gerçekleştiremeyenler bizi görünce mutlu oluyorlar'' dedi.

''BİR SERVİS DAHA GEZECEĞİM''

Elif Çiriş de küçük yaşlarda kamyon kullanarak sürücülüğü öğrendiğini, ehliyetini aldıktan sonra 11 yıl kurtarıcı kullandığını ardından da otobüse şoförlüğü yapmaya başladığını ifade etti.

Çiriş, en çok kent dışından gelenlerin kendilerini görünce şaşırdığını belirterek, ''Bir gün Ankara'dan kente gelen bir kişi otobüse bindi, son durağa geldik inmesi gerektiğini söyledim. Ancak bana 'kusura bakmayın kadın şoför ilk defa görüyorum, bir servis daha gezeceğim' dedi. Bu anımı unutamıyorum'' diye konuştu.

Zeynep Özdemir ise işini çok sevdiğini belirterek, ''kadınlara kesinlikle tavsiye ederim. Benim kızım büyüyünce otobüs şoförü olacağım diyor. Herkese tavsiye ediyorum güzel bir meslek'' dedi.

Seher Keklik de iş yerinde erkek şoförlerle çok iyi anlaştıklarını, herkesin kendilerini kabullendiğini ve gönül rahatlığıyla yolculuk yaptıklarını kaydetti. Yaklaşık 4 yıldır otobüs kullanan Hayriye Küçükçıpracı zorluklarla karşılaştıklarını ancak bu işi sevdikleri için o zorlukların üstesinde geldiklerini söyledi.

Otobüste yolculuk yapan vatandaşlar ise kadın sürücülerin kendilerine karşı çok saygılı davrandıklarını, bundan dolayı çok memnun olduklarını belirterek, sayının daha da artmasını istediklerini söylediler. (SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com