Kadın ve Demokrasi Buluşması

Kadın ve Demokrasi Buluşması
Başbakan Erdoğan: (4)

İSTANBUL (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "67 yıl önce olduğu gibi bugün de sandığı kaçırmak, gasp etmek isteyenler var. 67 yıl önce olduğu gibi bugün de sandığı ortadan kaldırmak isteyenler var. Dün olduğu gibi sandıktan umudunu kesip, sandık dışı yollara tevessül edenler var. İşte bunların karşısında hanım kardeşlerimin duracağına inancım var" dedi.

Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen "Kadın ve Demokrasi Buluşması"nda konuştu. 

Başbakan Erdoğan, Mersin Arslanköy'ün kadınlarına da selamlarını gönderdiğini belirterek, "Demokrasi ve kadın denildiğinde Türkiye'de Mersin Arslanköylü kadınların o muhteşem, o cesur direnişi hatıra geliyor" dedi.

Erdoğan, 1947 yılında Türkiye'de yerel seçimler yapıldığını ve halkın akın akın Demokrat Parti'nin ve merhum Adnan Menderes'in adayına oy verdiğini ancak sandığa Demokrat Parti'nin oyları atılırken tasnifte her şeyin değiştiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Demokrat Parti değil, CHP kazanmış gibi gösteriliyor. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde sandıklar çalınarak, sandıklara el konularak, çıkan sonuçlar değiştirilerek, demokrasinin değil, İdare Fırkası'nın kazanması sağlanılıyor, yani CHP'nin. İşte bu oyunu Mersin Arslanköy'de de oynamak istiyorlar. Oylar kullanılıyor, sonra sayılıyor. Sonuç CHP'li adaya 54, Demokrat Parti'nin adayına 566 oy çıkıyor. Tabii CHP bunu kabullenemiyor. 'Yeniden seçim yapılacak' deniliyor. Vatandaştan sandığı istiyorlar. İşte o zaman Arslanköy'ün kahraman kadınları devreye giriyor. 'Sandık namusumuzdur' diyorlar. Sandığı teslim etmiyorlar. Köye güvenlik güçlerini yığıyorlar, çok enteresan burası, adeta kuşatma yapıyorlar, havaya, sağa, sola silahla ateş ediyorlar. Hamile kadınlara, çocuklara dahi eziyet ediyorlar. Sandığı gasp ediyor, sonra sandıktan istedikleri sonucu çıkarıyorlar. Ama Arslanköy'ün çilesi bitmiyor. 92 kişi sandığa, demokrasiye, oylarına sahip çıktıkları için gözaltına alınıyor. Bazı çocuklu kadınlar, yanlarında çocuklarıyla 8 ay hapiste kalıyorlar, dikkat edin. Bu CHP'nin zulmüne dikkat edin. Bakın, ben bir tarihi vakayı anlatıyorum sizlere. Sonuçta Arslanköy'ün kadınları destan yazıyorlar destan. Arslanköy'ün kadınları, 'Sandık namustur' diyerek demokrasiye giden cesaret yolunu açıyor. İşte 1950'de artık CHP, Demokrat Parti'nin karşısında direnemiyor, bütün hilelerine rağmen seçimi kaybediyor, iktidarı devrediyor. Sandık namustur. Onun için ben, şuraya dikkat ediyorum; ihmal edilen bir şey var. Kadın varsa demokrasi var."

- "Sandık, demokrasinin yegane aracıdır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok ciddi mücadeleler verdiklerini belirterek, sandığın, demokrasinin yegane aracı, milli iradenin tecelli ettiği yer olduğunu vurguladı. 

Türkiye'deki tüm vatandaşlarından özellikle hanımlardan sandığa sahip çıkmalarını rica eden Erdoğan, şöyle devam etti: 

"67 yıl önce olduğu gibi bugün de sandığı kaçırmak, gasp etmek isteyenler var. 67 yıl önce olduğu gibi bugün de sandığı ortadan kaldırmak isteyenler var. Dün olduğu gibi sandıktan umudunu kesip, sandık dışı yollara tevessül edenler var. İşte bunların karşısında hanım kardeşlerimin duracağına inancım var. İşte bunların karşısında hanım kardeşlerimin duracağına benim inancım var. Sandığa, özellikle hanım kardeşlerim, iradesiyle demokrasiye ama en başta kendi geleceğine sahip çıkacaktır. Unutmayın, Merhum Menderes'e ne yaptılarsa bugün de bize aynısını yapmak istiyorlar. Sandıkta yenemedikleri, milletin yüreğinden söküp atamadıkları Menderes'i zorbalıkla kalleşlikle alçaklıkla alt etmek istemişlerdi. Ona çok ağır iftiralar attılar, bugün bize de aynısını yapıyorlar. Merhum Menderes'in ailesine dil uzatacak kadar şereflerini, haysiyetlerini yitirmişlerdi. Bugün bize de aynısını yapıyorlar. Merhum Menderes'i düşürmek için sokakları hareketlendirdiler, ülkede gerilimi tırmandırmak istediler, bugün de aynısını yapıyorlar. Merhum Menderes'in hizmetlerini engellemişlerdi, bugün de aynısını yapıyorlar. O gün hangi manşetleri attılarsa o gün hangi yazıları yazıp, hangi yalanları söyledilerse bugün de tıpa tıp aynısı yapıyorlar.

Açık söylüyorum; beyhude çaba içindeler, hiç bir şey elde edemeyecekler. Bugün bu millet Menderes'i kalbine gömdü, Menderes'i başının tacı yaptı, bu millet bir kez daha artık sandığı vermez. Bir kez daha iradesini çaldırmaz. Bir kez daha asla Başbakanı'nı, bakanlarını, belediye başkanlarını sahipsiz bırakmaz. O gün zorbalıkla silahla hapisle sıkıyönetimle milleti sindirdiler. Ama bugün bu millet demokrasiden, milli iradeden, büyük Türkiye hedeflerinden asla taviz vermez. İhaneti asla ve asla cevapsız bırakmaz."

- "Gittiğimiz her şehirde halk, gözyaşları içerisinde bizleri sahipleniyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 haftadır meydanlarda olduğunu, 22 Şubat'ta Sivas'tan yola çıktıklarını, en son dün Eskişehir'de 18. mitingini gerçekleştirdiğini anlattı. 

Erdoğan, mitinglere ilişkin gözlemini şu sözlerle dile getirdi: 

"İnanın, meydanları hiç bu kadar coşkulu görmedim. Meydanları hiç bu kadar heyecanlı, bu kadar kalabalık görmedim. Hele hele Malatya zirve yaptı. Tabii şimdi Gaziantep'in kıskandığını biliyorum. Çünkü Gaziantep'te de biliyorum ki, aynı durum olacak. Anadolu'da, Trakya'da millet hükümetine, partisine, Başbakanı'na sahip çıkıyor. Tüm Türkiye'de aziz millet, iradesine, demokrasiye, istikbaline sahip çıkıyor. Gittiğimiz her şehirde adeta tarih yazılıyor. Gittiğimiz her şehirde halk, gözyaşları içerisinde bizleri sahipleniyor. İşte şu anda bunu gölgelemek için, bunu farklı göstermek için muhalefet partileri ve medya kırk dereden su getiriyorlar. Ne diyorlar meydanlarda bunu görünce; 'montaj', 'dublaj'... CHP'nin Genel Başkanı, 'Taşıma' diyor. Medya çıkıyor, bu sevdaya, bu muhabbete çamur atıyor. Bunlar millet iradesini hiç bir zaman kabullenemediler, hiç bir zaman da kabullenemeyecekler. Milleti hiç bir zaman anlamadılar, millete ve onun tercihlerine hiç bir zaman saygı duymadılar."

- "Yalan olur da bu kadar olmaz"

CHP'nin Genel Başkanı'nın dün "Başörtüsü sorununu ben çözdüm" dediğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnandınız mı? Ama tabii karşısında bulunanlar belki inanır gibi yaptılar. Bakınız, çok enteresandır, tarih 9 Şubat 2008. MHP ile birlikte başörtüsüyle ilgili parlamentoda, kızlarımızın üniversiteye başörtülü gitmesine yönelik bir anayasal değişiklik, bir düzenleme yaptık. Neticesinde 411 kabul, 103 ret ile parlamentodan bu çıktı. Ve bunu Anayasa Mahkemesine kim götürdü biliyor musunuz? CHP götürdü. CHP bunu Anayasa Mahkemesine götürdü. Ve maalesef Anayasa Mahkemesi o zaman bunu CHP'nin arzusu istikametinde, tabii bunun üzerinde Anayasa Mahkemesinin de çok durması lazım, o arzu istikametinde kararını verdi. Ama ne oldu, ardından biliyorsunuz bizim referandumumuz oldu. Bu referandumla beraber yüzde 58 ile millet ne yaptı, bu işin önünü açtı. Ve tabii kızlarımızın üniversiteye başörtülü gidişi olsun, devlet dairelerinde başörtülü çalışması olsun, bunun önünü açtık. Bu defa da 11 Ekim 2013... CHP'nin İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal başörtüsü düzenlemesinin iptali için Danıştay'a başvurdu. Danıştay bu başvuruyu ret etti. Ya şimdi çıkmış utanmadan, sıkılmadan 'Bu işi ben hallettim' diyor. Kargalar bile güler ya... Yalan olur da bu kadar olmaz. Onun için akşam başka, sabah başka."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com