Kadın ve Demokrasi Buluşması

Kadın ve Demokrasi Buluşması
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

İSTANBUL (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Belki 2002'den önce de kadınların haklarından ve fırsat eşitliği mücadelesinden söz ediyorduk ancak bu hakların hayata geçirilebilmesini sağlayacak yasal düzenlemeler ve kapsamlı sosyal politikalar ilk defa bizimle gündeme geldi" dedi.

İslam,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen "Kadın ve Demokrasi Buluşması"nda konuştu.

AK Parti Hükümeti'nin göreve geldiği 2002 yılının bir milat olduğunu dile getiren İslam, "Belki 2002'den önce de kadınların haklarından ve fırsat eşitliği mücadelesinden söz ediyorduk ancak bu hakların hayata geçirilebilmesini sağlayacak yasal düzenlemeler ve kapsamlı sosyal politikalar ilk defa bizimle gündeme geldi" diye konuştu.

Ayşenur İslam, AK Parti göreve gelir gelmez kadınlarla ilgili yasaların gözden geçirildiğini ifade ederek, 2002 ve 2010 yıllarında Anayasa'da değişiklikler yaparak kadına pozitif ayrıcılık getirildiğini aktardı.

İslam, eşit ücret, kadına karşı şiddetle mücadele, engelli çocuğu olan anneye emeklilik, ücretsiz tüp bebek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması ve ailenin korunması, kadınların istihdamı ve karar alma sürecine katılımı gibi düzenlemeleri ve faaliyetleri anlattı.

Her alanda yasal düzenlemelerin sağladığı ivmeyle ayağa kalkıldığını anlatan İslam, kadınların iş gücüne katılım oranının 2004'te yüzde 23,3 olduğunu, bu oranın 2013 yılının Kasım ayında yüzde 30,4'e yükseldiğini, istihdama katılım oranlarının 2004'te yüzde 20,8 iken 2013'te yüzde 26,6'ya yükseldiğini anlattı.

İslam, "Kadınların hayatın içinde ama karar alma mekanizmalarının dışında kalması gerçeği bizimle birlikte değişmeye başladı" diyerek, kadın milletvekili sayısının yükselmesine değindi.

Bakan İslam, aile içi şiddetin önelenmesine ilişkin yapılan düzenleme ve faaliyetleri de anlattı.

- "En küçük ilçede 3 kreş açacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir toplumu, ülkenin demokrasi ölçüsünün o toplumdaki kadınların aktif olarak aldıkları rollerle ölçüldüğünü belirterek, kadınların kendilerini ifade ettiği ve yer aldığı toplumların geliştiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in milenyum hedeflerinin arasında "cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele"nin de olduğunu dile getiren Topbaş, ayrıştırılmış toplumlarda ortaya çıkan sıkıntıların bilindiğini söyledi.

Topbaş, böyle bir toplantının burada yapılması ve kadınların salonu doldurmasının İstanbul'un doğru bir adres olduğunu gösterdiğini kaydederek, İstanbul'da kadına verilen öneme değindi.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde partisinin kadın oranının yüzde 19 olduğunu dile getirerek, ancak CHP'nin bu oranının yüzde 5'lerde kaldığını, yaklaşan yerel seçimlerden sonra kendi partisinin kadın belediye meclis üyesinin artacağını söyledi.

İSMEK'ten 1 milyon 700 bin kadının hizmet aldığını ifade eden Topbaş, Büyükşehir Belediyesinin kadınlara yönelik hizmetlerini anlattı.

Topbaş, "Seçim sonrası İstanbul'da en küçük ilçemizde en az 3 olmak üzere tüm ilçelerimizde ilk etapta 100 kreş açma hazırlığındayız" dedi.

- Başbakan Erdoğan'a teşekkür

KADEM Başkanı Sare Aydın ise kadına seçilme hakkının 79 yıl önce verildiğini ancak yıllarca başörtülü kadınların sadece seçtiğini, seçilemediğini söyledi.

Seçilme hakkının başörtülü kadınlara onlarca yıllar sonra verildiğini dile getiren Aydın, bu hakkın tanınması dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

- Notlar

"Kadın ve Demokrasi Buluşması"na katılmak için Sinan Erdem Spor Salonu'na gelenler, arama noktalarından teker teker alınırken, salon tamamen doldu. Salonda, "Kadınlar demokrasi için burada", "Demokraside kadın var", "Kadınlar için değil kadınlarla siyaset", "Kadının Hak'kı var", "8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun" ve "Kadın varsa gelecek var" şeklinde yazılı pankartlar açıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, şarkıcı Züleyha konser verdi. Türkiye'nin farklı yörelerinden özellikle hareketli müziklerin seslendirildiği konsere, salonda bulunanlar coşkuyla eşlik etti. 

Etkinlikte, dünyanın farklı ülkelerinden kadın siyasetçilerin, akademisyenlerin ve sivil toplum önderlerinin mesajlarının yer aldığı video yayınlandı. 

Salona alkışlar eşliğinde giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile katılımcıları selamladı.

Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık 50 dakika süren konuşması sık sık alkışlarla ve tezahüratlarla kesildi. Katılımcılar, "Türkiye seninle gurur duyuyor" ve "Dik dur eğilme, kadınlar seninle" tezahüratları yaptı. Konuşmalar sonunda Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a kadınlara yönelik projeleri dolayısıyla ödül takdim edildi. 

Emine Erdoğan, ödülü aldıktan sonra "Bu ödülle arkadaşlar teveccüh gösterdiler. Bu salonda ve dışarda benden daha çok hak eden yüzlerce, binlerce kadın var. Hepinizin adına bu ödülü alıyorum" dedi. Tören sonunda Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, salonu dolaşarak katılımcılara karanfil attı.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul milletvekilleri Egemen Bağış ve Ömer Dinçer, AK Parti Gaziantep Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com