"Kadın” veya “Erkek” değil “İnsan Hakkı”dır temel olan!

"Kadın” veya “Erkek” değil “İnsan Hakkı”dır temel olan!
CHP'nin kilit ismi Gürsel Tekin sansursuzhaber.com ailesinde!

Sansursuzhaber.com ailesi hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Haksızlığa karşı duruşuyla dikkat çeken ve halkın sevgisini kazanan Gürsel Tekin artık sansursuzhaber.com'da! Gürsel Tekin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın haklarına değinen bir yazı kaleme aldı. Tekin yazısında CHP olarak kadınlara verecekleri hakları sıralıyor...

İşte Gürsel Tekin'in ilk yazısı:


Kadınlar, emekleriyle var olacak zarafetleriyle anılacaktır. Kadın emeği ekmekle, zarafeti gülle simgelenmektedir. Kadınların toplumdan beklentilerinin imgesi bu olgu doğrultusunda ekmek ve gül olmuştur. Emeğiyle, üretimiyle, alın teri ile var olan kadın, zarafeti ve hassasiyetiyle önemsenmek ve anlaşılmak istemektedir.

Ne yazık ki hem dinimizde, hem kültürümüzde son derece önemli bir yere sahip olan kadınlarımız bugün hak ettiği yerde değildir. Kadınlar çalışma hayatının dışına itilmekte, üretimden koparılmakta, her geçen yıl hızla artan bir şekilde şiddete maruz kalmakta, salt doğurganlıkları ile anılmakta, erkek egemen toplumda bir meta konumuna indirgenerek birey ve insan oldukları hiçe sayılmaktadır. Kısacası kadınlarımız insan merkezli yönetim gereği olan eşitliği, her geçen gün kazanılmış haklarını kaybetmekte, sosyal yaşamdan koparılıp silikleştirilmektedir. Bu yaklaşım, insan merkezli yönetim, toplumsal birlik ve bütünlük kavramlarıyla taban tabana zıttır.

Bizler öncelikli olarak kadına yönelik şiddeti önlemek, şiddete uğrayanları korumak ve tekrar şiddete uğramayacakları bir yaşam kurmalarını sağlamak için çalışacağız. Bu amaçla ücretsiz danışmanlık, psikolojik destek ve yasal yardım veren danışma merkezleri oluşturacağız. Sığınma evlerinin gerek kalmadığı bir düzen ve toplum yaratmak için uğraşacak ama bu gereksinim içinde her yıl en az 5 yeni kadın sığınma evi açacağız. Sadece töre değil, namus cinayetlerinin de en ağır şekilde cezalandırılması için Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapacak, ‘Güldünya Yasası’nı çıkaracak, kadına yönelik şiddetle mücadele amaçlı hizmetler için yerel ve ulusal bütçelerden yeterli ödenek ayıracağız. Sözde değil uygulamada eşitlik için, kadın erkek değil sadece insan faktörünü öne çıkarmak için Eşitlik Çerçeve Kanunu’nu çıkaracağız.
Kocanın, babanın, komşunun değil, sosyal devlet’in varlığı kadınlarımızın güvencesi olacak. Bu hususta kendi sigortası olmayan her kadına sağlık güvencesi sağlayacak, sağlık hizmeti, beslenme ve ilaç desteği sağlayacağız. 

Kız çocuklarımızın eğitimini eğitim sistemimizin temel taşı yapacak ve eğitim sistemini yeniden kuracağız. Kız çocuklarının eğitim olanaklarından tam yararlanabileceği bir eğitim sistemi oluşturacak, aileleri bu amaçla destekleyeceğiz. Eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış her kadına eğitimini tamamlaması için yaz okulları, akşam okulları, meslek kursları, açık öğretim gibi olanaklar yaratacağız. Kadınlara mesleki eğitimde öncelik tanıyacak, üniversiteli genç kızlarımıza yurt olanağı sağlayacağız. Burslarda, parasız yatılı okullarda kız çocuklara kota ve kontenjan artırımı uygulayacağız. Her semtte Halk Eğitim Merkezi ya da Çok Amaçlı Toplum Merkezi kurarak kadınların becerilerini artıracak, iş bulma olanaklarını geliştireceğiz.

Kadın-erkek eşitliği sağlanana kadar kadın kotası son olarak parti tüzüğümüze getirdiğimiz yenilikte olduğu gibi tüm alanlarda uygulanacak. Son yaptığımız tüzük değişikliği ile Kadın kotası “cinsiyet kotası” oldu; yüzde 25’ten “en az yüzde 33”e yükseldi; kota ulusal – yerel seçimlerde, örgüt yönetiminde, kongre-kurultay delegeliklerinde zorunlu uygulama olarak benimsendi.

Kadınları siyasete katılmaya, aday olmaya özendirecek, seçim ve atamayla gelinen her görev için kadın erkek eşitliğini sağlayacak, kota ve pozitif ayrımcılık uygulayacağız. Hatta bununla yetinmeyip, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nu değiştirecek, kotayı yasalaştıracağız.
Kadınlarımızın bilinçlenmesi için çabalayacak onlara yönelik tüm kararların minnet değil hak olduğu bilincini yayacağız. Sosyal Devlet projelerimizden en önemlisi olan Aile Sigortası kapsamındaki destekleri doğrudan kadına vererek, her ay kadının banka hesabına yatacak para ile onu güçlü ve aile içerisinde etkin kılmak en önemli projelerimizden biriydi. Bu ve benzeri projelerimizle kadının ailedeki ve toplumdaki rolünü güçlendireceğiz.

Lakin yardımlarla, sığınma evleriyle, korumayla ayakta duran bir kadın yaratmak değil amacımız. Amacımız çalışan, üreten, söz sahibi olan emekçi kadını yaratmaktır. Çalışmak kadın için hem hak hem görevdir. Bu ideal doğrultusunda; çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele edeceğiz. Çocuk, hasta ve yaşlı bakım hizmetlerini geliştirerek kadınların çalışma hayatına katılımının önündeki engelleri kaldıracağız. Tarım kesimi, ev hizmetleri, evden çalışma gibi kadının yoğun çalıştığı alanları kayıtlı hale getirecek ve bunları sosyal güvenlik kapsamına alan yeni sigorta programları oluşturacağız. Girişimci kadınların kredi olanaklarını artıracak, onlara tasarım, danışmanlık ve pazarlama destekleri verecek, kadın kooperatiflerini destekleyecek ve çeşitlendireceğiz.

Her birimizi bir kadının yetiştirdiğini unutmazsak, toplumları kadınların şekillendirdiği gerçeğini de kavramış oluruz. Unutmamalıyız ki kadınlar toplumların geleceğini yetiştirir, kadınlar hem varlıklarıyla hem yetiştirdikleriyle geleceğimizdir. Son sözde kadınlarımızı hakları için mücadele etmeye, hakkın verilmesini beklemeyi değil hakkını almak için direnmeye davet ediyorum. Direnin, alın terinizi dökün, hakkınızı alın ve bu haklara sahip çıkın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com