Kadına trajikomik "internet fetvası"

Kadına trajikomik "internet fetvası"
Kadın hakları konusunda tüm listelerin en alt sıralarının vazgeçilmez ülkesi Suudi Arabistan, trajikomik bir fetvayı tartışıyor. Bir din adamı kadınların internete yanlarında erkekle girmesi yönünde fetva verdi.
Suudi Arabistan’da Şeyh Sadd El-Gamdi adlı bir din adamı, erkek vasileri olmadan kadınların internete girmesini yasaklayan bir fetva verdi. Kadınların vasilerinin izni olmadan seyahat etmelerinin, hatta ameliyat olmalarının yasaklandığı ülkede internet fetvası, bazı din adamlarını bile isyan ettirdi.
 
İnternet baştan çıkarıcı!
 
İmam Muhammed Ben Saud Üniversitesi’nden ilahiyat profesörü Şeyh Muhammed El-Ali, “İnternet kullanımı kadın ve erkekler için aynı olmalı, internette zarar verebilecek siteler olsa bile” dedi. Gamdi ise fetvasını “Kadınlar da diğer varlıklara benziyor ama zayıf ve duygusallar. Bu da onları Allah’ın emrine karşı gelmeye sürüklüyor. İnternet baştan çıkarıcı şeylerle dolu, kadınların bunlara karşı çıkması çok zor” diye savundu.
 
Suudi Arabistan’da kadınlar; vasileri kabul edilen babaları, ağabeyleri, amcaları ya da oğullarının izni olmadan işe başvuramıyor, çalışamıyor, evlenemiyor, boşanamıyor, seyahat edemiyor, banka hesabı açtıramıyor, yurtdışında okuyamıyor, devlet hastanesine gidemiyor ve acil durumlar dışında ameliyat olamıyorlar. Vasileri, kız çocuklarını istediği zaman okuldan alabiliyor.
 
Otomobile neden binemiyorlar?
 
Kadınların otomobil kullanması ise tamamen yasak. Daha önce Suudi Arabistan’ın en üst dini konseyi olan Meclis el-İfta al-A’ala araba kullanma yasağını “Kadınlara bu hak verilirse 10 yıl içinde ülkede bakire kalmaz, fuhuş, porno, homoseksüellik ve boşanma artar” diye savunmuştu. Ailesinin seçtiği kişi ile evlenmek istemeyenler “ailesine itaat etmeyen bir kadın olduğu için” psikiyatrik tedavi görmeye zorlanabiliyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com