"Kadınlar AKP’nin oyununu bozacaktır"

"Kadınlar AKP’nin oyununu bozacaktır"
Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, kadınların, AKP’nin oyununu bozacaklarını belirterek, “Kadınların gebeliği sonlandırma hakkı ile ilgili yaptığınız bilim dışı açıklamalarla Roboski gerçeğini unutturamazsınız” dedi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kürtajla ilgili sövlerini eleştirerek, “12 Eylül’ün mirası olan milliyetçi muhafazakar ve emek düşmanı politikaların nasıl kadın düşmanı bir sentez oluşturabileceğini gözler önüne serdiğini” kaydetti.

“En az üç çocuk yapın” ve “Kürtaj cinayettir ve bu milleti dünyadan silmektir” gibi ifadelerin, “emekçilerin sefalet koşullarında yaşaması pahasına büyümesiyle övünülen bir ekonomi”nin devamını amaçladığını savunan Yılmaz, “Anne karnındaki bebeğin yaşama hakkı ile ilgili aynı hassasiyeti Başbakan’ın polis tekmeleriyle eylem alanında iki aylık bebeğini düşüren 19 yaşındaki E.Ö. için göstermediği bilinmektedir. Anlaşılan odur ki, kadının kendi bedeni üzerindeki söz sahibi olma hakkı meşru görülmezken polis tekmeleriyle kadınların doğmamış çocuklarını kaybetmesi, Roboski’de çocuk yaştaki kişilerin yaşamının hiçe sayılması makul görülebilmektedir. En acı olan da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın da bu açıklamalara onay verebilmesidir” dedi. 


“KADIN BEDENİ DEVLETE DEĞİL KADININ KENDİSİNE AİTTİR”

Yılmaz, dünyada kürtajın yasaklandığı ülkelerde kadınların istenmeyen gebelikleri tıbbi olmayan sağlıksız koşullarda sonlandırdığını ve buna bağlı yüksek ölüm oranları görüldüğünü vurguladı.

Tecavüz, ensest, çocuk yaşta evlendirilme ve buna bağlı gebeliklerin sıklıkla görüldüğü ve kadına şiddetin patlama yaşadığı bir ülkede, kürtaj hakkını tartıştırmanın, kadın cinayetlerine davetiye çıkarmak olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları ifade etti: 


“Her şeyin ötesinde kadın bedeni devlete değil kadının kendisine aittir. Kürtajı gerekli gördüğü ya da tıbben gerekli olduğu durumlarda kürtaj yaptırma kararını kadının kendisi verecektir. "

"Yüzde 31 oranı ile ülkemizde ciddi bir sorun teşkil eden çocuk gelinler sorununu 4+4+4 ile olduğu gibi muhafaza etmeyi savunabilen bu hükümetin amacı ortadadır. Kadının başlıca rolü ucuz emek olarak piyasaya, ucuz can olarak savaşa gönderilecek çocuklar doğurmak ve yeniden üretim emeğini üstlenerek devletin bu harcamalarını düşük tutmaktır."

"Kendi biçtiği bu rolle uyum göstermeyen ve eve hapsolmayı reddeden her kadını ise iktidar ‘sakıncalı’ ilan etmekte ve daha ileri giderek ‘teröristlikle’ suçlayabilmektedir. Cinayetin ne olduğunu en iyi bilenler şüphesiz ki ellerine masum insanların kanı bulaşmış olanlardır. "

"Bilinmelidir ki, kadınlar AKP’nin bu oyununu bozacaktır. Kadınların gebeliği sonlandırma hakkı ile ilgili yaptığınız bilim dışı açıklamalarla Roboski gerçeğini unutturamazsınız."
  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com