Kadınlar ameliyat sonrası “da vinci” konforu ile hızla iyileşiyor

Kadınlar ameliyat sonrası “da vinci” konforu ile hızla iyileşiyor
“Operasyondan sonra uzun süre eşim ve çocuklarımla ilgilenemem diye korkuyorum.”“Derin ameliyat izleri yüzünden artık dilediğim gibi giyinemeyeceğim”

“Operasyondan sonra uzun süre eşim ve çocuklarımla ilgilenemem diye korkuyorum.”
“Derin ameliyat izleri yüzünden artık dilediğim gibi giyinemeyeceğim”
Bu endişeler kadın hastalıkları nedeni ile ameliyat olacak hastaların neredeyse korkulu rüyası… Ancak son yıllarda jinekolojik hastalıkların tedavisinde sıkça başvurulan robotik cerrahi kadınlara büyük avantajlar sağlıyor. Uzmanlar, kadın hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı hakkında bilgi verdi.
Rahmin alınması (histerektomi), sezaryenden sonra en sık uygulanan jinekolojik operasyondur
Histerektomi (rahmin alınması), sezaryenden sonra en sık uygulanan jinekolojik operasyon olup, klasik olarak abdominal veya vajinal yaklaşımla yapılmaktadır. İngiltere'de 55 yaşına gelen her beş kadından biri, ABD'de ise 65 yaşına gelen her üç kadından biri histerektomi operasyonu geçirmektedir. Türkiye için bilinmeyen histerektomi insidansı ABD'de 5,5/1000 olup ve her yıl yaklaşık 500.000–600.000 histerektomi operasyonu yapılmaktadır.

Küçük bir kesi, 10-12 kat büyütülmüş görüntü
Robotik cerrahi, laparoskopik cerrahide olduğu gibi karın açılmadan küçük deliklerden operasyonun yapılmasını sağlar. Operatöre laparoskopik cerrahinin sağlayamadığı üç boyutlu yüksek rezolüsyonlu ve ortalama 10-12 kat büyütülmüş görüntü imkanı vermektedir.

Hızlı iyileşme süresi ve kozmetik kazançlar sizi bekliyor
Jinekoloji cerrahide çok sık uygulanan bu operasyonun zorlukları robotik cerrahinin beraberinde getirdiği avantajlar ve kolaylıklar sayesinde ortadan kalkmış gibi görünmektedir. Çalışmalar çok açık bir şekilde robotik cerrahinin klasik tekniklere oranla operasyon sonrası daha hızlı iyileşme, kısa hastanede kalma süresi, kozmetik kazançlar, operasyon esnasında geliştirilmiş görüş açısı, daha az kan kaybı ve daha az komplikasyon gibi çeşitli avantajları olduğunu göstermiştir.

Ameliyat riskleri en aza iniyor
Özellikle daha önce geçirdiği ameliyatlardan dolayı karın içerisinde oluşan yapışıklıklar, obez hastalardaki karın çevresinde biriken yağların oluşturduğu zorluklar, miyom veya benzeri patolojilerden dolayı rahmin normalden çok fazla büyümesi gibi klasik yöntemlerle yapılan operasyonda komplikasyon riskini artıran faktörler robotik cerrahideki teknik üstünlükler ile kolaylıkla aşılabilmektedir.

Robotik cerrahi yeni bir çağın başlangıcını ifade ediyor
1985 yılında beyin cerrahisinde kullanılmış olan robotik cerrahinin jinekoloji alanda kullanımı Amerika Birleşik Devletleri'nde 2005 yılında olmuştur. Minimal invaziv cerrahi son yıllarda jinekolojide hızla yükselen bir konseptir. Buradaki amaç hastada mümkün olan en az cerrahi kesi ile operasyonu tamamlamaktır. Bu konsept içerisinde robotik teknoloji yeni bir çığır açmıştır. Son yılların en sık kullanılan bu yeni teknolojisi beraberinde getirdiği avantajlarından dolayı tüm cerrahi branşlarda çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmuştur ve hastanemizde birçok benign ve malign jinekolojik patolojilerde ekibimiz tarafından başarı ile uygulanmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com