Kadınlar, Artık Erkekleri Suçlamıyor

Kadınlar, Artık Erkekleri Suçlamıyor
Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kütahya Valiliği önüne Atatürk Anıtına Çelenk bırakarak, Vali Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ettiler. Vali Kocatepe ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kadınların eskisi

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kütahya Valiliği önüne Atatürk Anıtına Çelenk bırakarak, Vali Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ettiler. Vali Kocatepe ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kadınların eskisi gibi erkekleri fazla suçlamadıklarını da belirtti.

Hazırlanan program çerçevesinde 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle saat 09.30'da Valilik Önünde Atatürk Anıtına Çelenk sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Hayme Ana Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Nurhayat Sallantı yaptı. Daha sonra komite üyeleri tarafından Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye makamında nezaket ziyareti yapıldı. Kadınların geçmişe göre günden güne bilinçlendiğini ve bununla beraber kadının toplum içersindeki yerinin daha güzel olacağını açıklayan komite üyeleri, önemli olan kadının bilinçlenerek ayakta durması. Öncelikle kadın kendine güvenmesi, yaratılıştan gelen kabiliyetleri öldürmemek için eğitim ve öğretimle kadın kendini desteklerse gelecek nesillerin çok daha iyi yetişeceğine, çok güzel toplum oluşacağına inandıklarını ifade ettiler.
Kendi sorumluluklarında kadının üzerine düşen toplumsal sorumluluğu hissettiklerini açıkladıklarını, zaten Kütahya'nın genel yapısının da son derece olgun ve yaklaşımlarının tarafsız olduğunu ifade eden Vali Kocatepe; “Kütahya kadınları olarak siz de Dünya Kadınlar Günü'nde erkekleri veya toplumu suçlayıcı ifadelerden ziyade kadınların sorumluluğundan bahsederek bu günü ifade ettiniz. Ben bu olgun ve tarafsız yaklaşımınızdan dolayı size teşekkür ederim. Elbette ailenin direği kadın olduğu gibi toplumun temeli de kadın. Belki biz ülke olarak geçmişte tam anlamıyla kadınlarımızın her ne kadar evimizin direği olduğunu, yuvayı yapan kişi olduğunu bildiğimiz halde onlara toplumsal görev paylaşımında hak ettiği yeri verememişiz. Cumhuriyet kurulduğundan beri Büyük Atatürk'ün sağladığı bu yenilik ve reformlarla kadınımızda toplumsal fonksiyonlarda her türlü görevi üstlenmeye başlamış ve bunu da başarıyla yerine getirebileceğini ispatlamıştır. Günümüzde parlamentomuzda, meclislerimizde, sivil toplum kuruluşlarında kadınlarımız yeteneklerini ortaya koyuyorlar ve en az erkekler kadar başarılı olabileceklerini, toplumsal görevlerde her türlü sorumluluğun bilincinde olarak her şeyi başarabileceklerini gösteriyorlar” dedi.
Bizim tabi çok eksiklerimizde var bunları da görmek lazım. Devletin yada kurumsal olarak yasaların kadınları ayırması diye bir şey söz konusu değil. Kadın erkek her zaman yasalar karşısında eşit. Bizim yasalarımızda da kadın erkek arasında ayrım söz konusu değil diyen Vali Kocatepe; “Ancak bizim yaşantı tarzımız ve geleneksel anlayışımız itibariyle kadınımıza bireysel itibariyle tam değer veremediğimiz şeklinde sonuç kanaatimız var. Toplumda, erkeklerin şahsi kaynaklarından sıkıntıları gözlüyoruz. Bu nedenle zaman zaman problemler yaşanıyor. Kadına şiddet uygulanmakta erkek kendini haklı görüyor. Bizim toplumsal anlayışımız, bireysel anlayışımız veya geleneksel anlayışımız bu. Bunu da hoş gören bazı anlayışlar onu destekleyen bazı ifadelerde bu yanlışlığın sürmesine devam etmesine neden oluyor. Nasıl kadın erkeğine karşı şiddet kullanmayı düşünemezse, erkeğinde kadına karşı, eşine karşı böyle bir şeyi düşünememesi gerekir. Bu yasalarımızda zaten suç sayılan bir fiil. Ama ev içinde ailelerin arasında olan bir şey hemen adliyeye intikal etmiyor. Kadınlarımız sabırla bazen buna katlanıyorlar. Özellikle gelir düzeyi düşük olan kırsal kesimlerde maalesef gerçek bu. Zaman zaman anlayışsızlıklar nedeniyle aile bütünlüğünün bozulması da söz konusu olabiliyor. Bunları önlemek konusunda hem sivil toplum kuruluşlarımızın, hemde sosyal hizmet kurumlarını bilinçlendirme konusunda biraz daha eğitim çalışması yapmamız gerekiyor. Tabi bilinçlendirmek kadınımızı değil erkeklerimizi bu konuda uyarmak anlamınla. Hiçbir kimse, hiçbir şekilde kadına şiddet uygulamakta kendini haklı göremez” dedi.
Zaman zaman günlük asayiş raporlarında aile içi şiddet olaylarına rastladıklarını ve böyle şeylerin olmaması gerektiğini açıklayan Vali Şükrü Kocatepe; “Bunun dışında görev paylaşmada kadınlarımıza her türlü görev verme konusunda da hiçbir tereddüt yaşanmamalı” dedi. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com