“Kadınlar çalışma hayatında özgür olmalı”

“Kadınlar çalışma hayatında özgür olmalı”
Eğitim-Bir-Sen Kütahya şube başkanı Kamil Uçan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Bu sembolik günün kadınların sorunlarının çözümüne vesile olması temennisiyle Dünya Kadınlar Gününü kutlarım” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Kütahya şube başkanı Kamil Uçan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Bu sembolik günün kadınların sorunlarının çözümüne vesile olması temennisiyle Dünya Kadınlar Gününü kutlarım” dedi.
New York'ta gün aşırı çalıştırılan, ucuz işçi olarak istihdam edilip sömürülen dokuma işçilerinin isyanı ve kanlı bilânçosu ile Türkiye gündemine giren Kadınlar Günü'nün; Türkiye'de ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başladığını anımsattı.
Kamil Uçan, yaptığı yazılı açıklamada şu konulara değindi:
“Kadınları kendi aralarında kategorize eden, kılık kıyafetleri ile aralarını kalın bir çizgiyle ayıran özürlü yaklaşım; bazen üniversite kapılarında, bazen orduevi ve kışlanın girişinde, bazen kamu kurum ve kuruluşlarında özgürlükleri turnikelere sıkıştırmıştır. Bunda en önemli pay, her on yılda darbe ile kesintiye uğrayan defolu demokrasimizin ayakta duramamasına neden olan dirayetsiz siyasilerindir. Eşitlik, adalet ve özgürlük kavramlarını anlamsızlaştıran dayatmacı ve baskıcı uygulamalar ise toplumu manipüle etmek için kullanılan tetikçi, karargah medyası ile kamuoyu nazarında meşrulaştırılmaya çalışılmıştır.
Kadınlar günümüzde fiziksel ve cinsel taciz, töre cinayeti, ucuz işçilik, kadınlar arasında ayrımcılık, eğitim hakkından mahrum kalma, sömürülme gibi sorunlar yaşamaktadır. Ülkemizde ve dünyada kadınların birçok sorunu vardır ve bu sorunlar ülkelerin genel ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel problemlerinden bağımsız değildir. Sorunların azaltılması ya da ortadan kaldırılması için sivil toplumdan siyasete varana kadar kadın, her alanda sorumluluğunu kuşanarak yer almalıdır. Kadınlar, sorunların çözümünün başkasına havale edilerek yakalanamayacağını bilmeli ve lütfedilmiş hakların değil, kazanılmış hakların peşine düşmelidir.
Eğitim Bir Sen olarak; hakkı ihlal edilenin ve hakkı ihlal edenin kim olduğuna bakmadan her hak ihlaline karşı çıkmaya ve adalet tesis edilinceye karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle başta eğitim çalışanları olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, kadınların sorunlarının çözümüne vesile olması temennisiyle kutluyoruz.” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com