Kadınlar daha çok çalışıyor

Kadınlar daha çok çalışıyor
Etrafta kadın varsa erkeklerin dikkatleri daha kolay dağılıyor. On dakikalık deney süresi içinde kadınlar 4.9, erkekler 4.3 dakika çalışıyor.

Araştırma, kadınların dedikodu ile vakit geçirdiği, işlerine odaklanmadığı şeklindeki eski klişelerin aksine, erkeklerden daha fazla masada oturup işlerini bitirdiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre ayrıca, kadınlar daha uzun süre çalışıyor ve daha az kaytarıyor. Aksine, erkekler ise kolayca konsantrasyonlarını kaybediyor. Bu da onların kendilerini işe vermediğini gösteriyor.

Söz konusu araştırma, teknoloji şirketi 3M adına, ABD’deki farklı iş kollarındaki 274 çalışan yüzde 53’ü kadın yüzde 47’si erkek arasında yapıldı. 10 dakikalık bir deney süresi içinde kadınlar 4.9, erkeklerin ise 4.2 dakika çalıştıkları tespit edildi.

İşi bir süreliğine bırakma fırsatı verildiğinde ise bunu kadınların yüzde 38’i erkeklerin ise yüzde 52’si kullandı. İlginç bir şekilde etrafta kadınlar olduğunda erkeklerin daha az çalıştıkları da gözlemlendi.

Araştırmacı ve deneğin kadın olduğu durumda, ortama süre dört dakika, her ikisinin de erkek olduğu durumlarda bu süre 3.6 olarak tespit edildi. Ama araştırmacının kadın, deneğin erkek olduğu durumlarda bu ise 2.8 dakikaydı.

İlişki uzmanı yazar Jean Hannah Edelstein “Kadınların daha çok çalışmasının nedeni belki de “imposter sendromundan” (kendini değersiz hissetme) mustarip oluşumuzdandır. Toplumun,  erkeklerden daha az değerli olduğumuz şeklinde mesaj bombardımanı altındayız ve belki de bu yüzden kendimizi ispat etmek için işe bu kadar çok özen göstermek zorunda kalıyoruz” diyor.

Jean Hannah Edelstein “Bu araştırma, kadınların çabucak dikkatlerini kaybettikleri, dedikoduya meyilli oldukları şeklindeki genel ve yanlış önyargıları çürütüyor” diye ekliyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com