Kadınlar daha fazla koşmalı!

Kadınlar daha fazla koşmalı!
Kadınların kilo vermek ya da formunu korumak için erkeklerden daha fazla efor harcaması gerektiği belirtildi. Araştırmalara göre aynı sonucu elde etmesi için kadınların erkeklerden yüzde 20 daha fazla efor serfetmesi lazım.

Kadınlar bu sonuca pek sevinmeyecek ama araştırmalar kilo vermek için daha fazla çalışmaları gerektiğini söylüyor. Araştırmada kadınların erkeklerle aynı faydayı sağlaması için daha fazla spor ve diyet yapması gerektiği ortaya çıktı.

ABD'de Missouri Üniversitesi uzmanları obez kadın ve erkekleri aynı egzersiz programına aldı. Programın uygulanmasından sonra görüldü ki erkekler aynı koşullar altında daha fazla kilo verdi. Uzmanlar erkeklerin kilo vermesi için egzersizlerin yeterli olduğunu, buna karşılık kadınların ekstra olarak beslenmelerine de dikkat etmesi gerektiği utyarısını yaptı.

Araştırma boyunca Prof. Jill Kanaley ve meslektaşları tip 2 diyabetli 75 obez kadın ve erkeğin kalp atış hızlarını ve kan basınçlarını ölçtü. Katılımcılar 16 hafta beli bir aerobik programını takip etti. Hepsi yüzde 65 oranında efor sarfetti. Araştırma sonunda görüldü ki erkekler kadınlardan daha fazla kilo verdi. 16 hafta sonra erkekler kilo vermeye devam ederken kadınlar kilo almaya başladı.

Metabolism dergisinde yayımlanan çalışmayı değerlendiren West Scotland Üniversitesi'nden Dr. Chris Easton erkek ve kadınların metobolizmalarının farklı olduğuna dikkat çekerek "Erkekler kadınlara göre daha çok kaslı yapıya sahip, kaslar yağlara göre daha hızlı değişim gösterir" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com