Kadınlar ekmeğini mermerden çıkartıyor

Kadınlar ekmeğini mermerden çıkartıyor
Sivas'ta faaliyet gösteren bir mermer fabrikasında çalışan 10 kadın işçi, genellikle erkek personelin tercih edildiği bu alanda, azimleri ve çalışkanlıklarıyla takdir topluyor.

Kentte faaliyet gösteren Tramertaş mermer fabrikası iş yerlerinde yenilik yapmak amacıyla fabrikada kadın işçi çalıştırmaya karar verdi.

Bunun üzerine fabrikaya 15 kadın işçi alındı. Böylelikle kadın işçiler genellikle erkeklerin çalıştığı mermer sektörüne girerek mermer işçisi oldu.

Mermer dizme, yıkama, paketleme, ayıklama ve temizleme gibi alanlarda erkeklerle beraber çalışan kadın mermer işçileri işlerinin ağır ve zor yönlerinin de olduğunu ancak buna alıştıklarını belirtti.

Dışarıdan yaptıkları işin çok zor gözüktüğünü ancak göründüğü kadar zor olmadığını belirten kadınlar evlerine ekmek parası götürebilmek içi çalışmak durumunda olduklarını söyledi.

Başlarında baretleri, ellerinde eldivenleri ile çalışan kadınlar işlerinden memnun olduklarını dile getirdi. Mermer fabrikasında çalışan kadınlardan 4 çocuk annesi Güler Yıldırım yaptıkları işin zor yönlerinin de olduğunu belirterek, "Mermer sektörünün ağır ve zor yönleri de var kolay yönleride. Ancak çalışmaya ihtiyacımız olduğu için mecburuz. Göründüğü kadar zor değil bence. Gücümüz yettkiği kadar çalışıyoruz. Gücümüzün yetmediği ve dayanamadığımız yerlerde erkek arkadaşlarımız yardımcı oluyor." dedi.

1,5 yıldır mermer işinde çalıştığını belirten 3 çocuk annesi Yeter Aktaş ise "Bayanlara burada çok ağır işler vermiyorlar. Ancak elbeteki emek istiyor. Bu iş erkek işi . Bazen ağır geliyor ancak mecburen çalışıyoruz. Alıştık bu işe ve severek yapıyoruz. Erkek arkadaşlarımızın da bize yaklaşımı çok güzel oldu. Onlardan da destek gördük." dedi.

Fabrikadaki erkek işçiler ise kadın işçilerle uyum içinde çalıştıklarını ve çok iyi anlaştıklarını belirtti. Mermer işini kadınlarında yapabilmesinden dolayı gurur duyduklarını belirten erkek işçiler, kadınların mermer fabrikasında çalışmaya başlamasının erkeklerin davranışlarında da olumlu etki yaptığını artık konuşmalarında ve davranışlarında daha dikkatli davrandıklarını belirtti.

ÖRNEK OLMAK İSTEDİK

Fabrika müdürü Nafiz Kazak kentte kimsenin bu sektörde kadın çalıştırmak istemediğini, kendilerinin bu bakımdan ilk olmak istediklerini belirtti. Kazak, "Başka illerde bayanlar ağırlıklı olarak çalışıyor. Ancak Sivas'ta kimse bayanları çalıştırmak istemiyor. Biz örnek olmak ve ilk olmak istedik. Bayanları çalıştırıyoruz ve devam edeceğiz. Kadınlar iş verildiği zaman erkelerden daha güzel ve problemsiz çalışıyorlar." dedi.

Fabrikayı ziyaret eden Vali Ali Kolat da cesaretlerinden dolayı kadın işçileri tebrik etti. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com