Kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatıyor

Kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatıyor
Kayseri'de Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün açtığı kurslara katılan ev kadınları, Türk süsleme ve geleneksel el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasına aracılık ediyor

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslara katılan ev kadınları, unutulmaya yüz tutmuş Türk süsleme ve geleneksel el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor.

İl Müdürü İsmet Taymuş, AA muhabirine, özellikle Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yaygın olan ancak günümüzde çok fazla yapılmayan, yeni ustalar yetişmediği için unutulmaya yüz tutmuş tezhip, hüsnü hat, ebru, çini işleme, dekoratif ahşap boyama, yöresel halk oyunu, folklor gibi alanlarda kurs açtıklarını söyledi.

Bunların yanı sıra, ekonomik getirisi de olan bezden yapılan yöresel "Soğanlı bebeği" kursu da açtıklarını ifade eden Taymuş, ücretsiz kurslara özellikle ev kadınlarının ilgi gösterdiğini vurguladı.

Taymuş, kurslar sayesinde Türk süsleme ve geleneksel el sanatlarının yaşatılmasına katkı sunduklarını, aynı zamanda kadınların yeni şeyler keşfetmelerine imkan tanıdıklarını belirtti.

- "Ekonomik gelir elde ediyorlar"

Kurs bitiminde katılımcılara sertifika verdiklerini ve birçok kursiyerin usta öğretici olduğunu dile getiren Taymuş, ev kadınlarının ekonomik gelir de elde ettiklerini vurguladı.

Kursiyerlerin yaptığı ürünleri sergilediklerini ve vatandaşların beğenisine sunduklarını anlatan Taymuş, "Sergide beğenilen ürünleri vatandaşlar satın alıyor. Kursiyerlerimiz, ürünlerini yakın çevresine veya hediyelik eşya satan iş yerlerine de satarak gelir elde edebiliyor. Böylece hem geleneksel el sanatlarını yaşatıyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor" dedi.

Usta öğretici olan kursiyerlerin halk eğitim merkezlerinde görev aldığını, geleneksel el sanatlarının kuşaktan kuşağa aktarılmasına katkı sunduklarını ifade eden Taymuş, "En çok ilgiyi, çini süsleme, ebru ve Soğanlı bebeği yapımı kursu görüyor. Bu kursların sosyal yönünün yanı sıra ekonomik getirisi de oluyor" diye konuştu.

Eğitmen Didem Gökgiyaz da el sanatlarının, istek ve devamlılık isteyen uğraş olduğuna dikkati çekerek, "Özellikle ev kadınları ve emekli öğretmenler kurslarımıza ilgi gösteriyor. Emekli olduktan sonra evde oturmak zor geldiği için kursa katılarak vakitlerini değerlendiriyorlar. Ayrıca yapmış oldukları bebekleri satarak gelir elde ediyorlar. Yöresel olduğu için yerli ve yabancı turistler, bu ürünlere ilgi gösteriyor" dedi.

Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinden, Soğanlı bebeği yapımı kursuna katılan Solmaz Erdemir de daha önce çini kursuna katıldığını ve yaptığı ürünleri satarak, aile bütçesine katkıda bulunduğunu anlattı.

Dekoratif ahşap boyama kursu eğitmeni Canan Akyol da geçmişi milattan önce 200'lü yıllara dayanan bu sanatı, gelecek nesillere aktarabildiklerine sevindiğini ifade ederek, "Kursumuzda her yaştan kursiyer katılabiliyor ancak biraz hassasiyet istediği için daha çok gençler tercih ediyor" diye konuştu.

Kursiyer Merve Demir ise evde hurdaya çıkmış, çöpe atılacak malzemeleri boyayıp, farklı desen vererek yeniden kullanıma sunduklarını, çay tepsisi, çiçeklik, süs eşyası, mücevher kutusu, saklama kutusu yaptığını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com