Kadınlara dışarı çıkma yasağı

Kadınlara dışarı çıkma yasağı
Pakistan’da ilginç yasak, erkelerin dikkatini dağıtığı öne sürülerek kadınların dışarı çıkma yasaklandı.
Ramazan ayında kadınların edepsizlik saçtığı ve erkeklerin oruçlarını bozduğu nedeni ile dışarı çıkmaları yasaklandı.
 
Pakistan'ın kuzey batısındaki Hayber Pahtunhva eyaletinde, mollalar, kadınların yanlarında bir erkek yakınları olmadan alışverişe çıkmalarını yasakladı. Yasağın nedeni Ramazan'da erkeklerin dikkatinin dağılmaması oldu.
 
BBC Türkçe’ de yer alan habere göre, Karak bölgesindeki bir camide din adamları ve aşiret liderlerinin yaptığı toplantıda alınan karar, camilerin hoparlörlerinden halka duyuruldu.
 
EDEPSİZLİK SAÇIYORLAR
 
Mevlana Mirzakim adlı bir din adamı, "Kadınların yanlarında bir erkek akrabası olmadan çarşıya çıkmamasını kararlaştırdık. Edepsizlik saçıyorlar ve Ramazan'da erkeklerin orucunu bozuyorlar. Yalnız alışverişe çıkan kadınları polise teslim edeceğiz" dedi.
 
Reuters'e göre karar erkeklerin Ramazan'da "dikkatini dağıtmamak" için alındı. Yasağın Ramazan'dan sonra kalkıp kalkmayacağı bilinmiyor.
 
Din adamları polisten yasağın uygulanmasına yardımcı olmasını, esnaftan da yalnız gelen kadınlara hizmet vermemesini istedi.
 
Reuters'e göre Fazıl Hanif adlı bir polis yetkilisi yasağa destek verdiklerini söyledi.
 
Pakistan'ın bu bölgesinde gericilik tırmanmaya devam ediyor. Bölgede son yıllarda binlerce kadın, ailenin namusunu kirlettiği gerekçesiyle öldürüldü. (UGE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com