“Kadınlara görev vermeyeceğiz”

“Kadınlara görev vermeyeceğiz”
Bingöl'de AKP'li Belediye Başkanı Yücel Barakazi, "Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz. Dinen uygun değil" sözleri tepki çekti.

30 Mart Yerel Seçimlerinde AKP’den Bingöl Belediye Meclisi Üyesi seçilen Nurten Ertuğrul, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “Kadınlara görev vermeyi düşünmüyoruz” sözleri üzerine meclis üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Ertuğrul, Büyük Pasaj’daki ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, partisinden değil sadece belediye meclisi üyeliğinden istifa ettiğini söyledi.

“Bir toplantıda, ‘belediye başkan vekilliğine ve başkan yardımcılığına kadınları getirmeyi düşünmüyoruz’ şeklinde bir cümle sarf edildi. Kadınlar seçim zamanında ortaya koydukları emek ve başarıyla her türlü vazifeye layık olduklarını ispat etmişlerdir. Bunu, partiye gönül verip çalışan hiçbir kadının hak etmediği açıktır” diyen Ertuğrul, belediye başkan adayı gösterilen ve seçilen kadınların olduğu bir partinin anlayışında, Bingöl gibi bir şehirde bu şekilde negatif ve ayrımcı tutum takınılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ertuğrul, şunları kaydetti:

“O toplantıda toplumun kadın belediye başkan vekili veya yardımcısını hazmedemeyeceği söylendi. Daha sonra ise dinen ve örfen bunun uygun olmadığı en yetkili ağızdan dile getirildi. Seçim zamanında gece gündüz, toplumun din ve örf gibi kurallarını gözetmeden kadınları çalıştıran, kapı kapı dolaştıran, seçim koordinasyon merkezlerinde gece geç saatlere kadar toplantı yaptıran bir anlayışın, bugün çıkıp kadını geri planda tutmak adına mazeretler ileri sürmesi tam anlamıyla bir çelişkidir. Dolayısıyla onurlu ve haysiyetli hiçbir partili kadının böyle bir yaklaşıma tahammül edip, sessiz kalmayacağını umut ederek belediye meclisi üyeliğinden istifa ediyorum.” (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com