“Kadınlarımız hâlâ şiddete maruz kalıyor”

“Kadınlarımız hâlâ şiddete maruz kalıyor”
DSP Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi; “Bugün dünya kadınlar gününü buruk bir biçimde kutluyoruz. Çünkü böyle bir günde, cumhuriyetin 87. yılını geride bıraktığımız yılda, hala kadınlarımız şiddete maruz kalmakta, hakları korunmamaktadır” ded

DSP Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi; “Bugün dünya kadınlar gününü buruk bir biçimde kutluyoruz. Çünkü böyle bir günde, cumhuriyetin 87. yılını geride bıraktığımız yılda, hala kadınlarımız şiddete maruz kalmakta, hakları korunmamaktadır” dedi.
Toplumun temel direği olan ailede, sağlık, beslenme ve toplum yaşantısına hazırlama eğitimini veren, yuvayı ayakta tutmak için mücadele eden kadınlarımız, başta eşlerinden olmak üzere, maalesef hak etmedikleri davranışları görmektedirler diyen Nimsi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kuran-ı Kerim de yer alan 'Cennet kadının ayakları altındadır' cümlesi, İslam dininde kadına ne kadar büyük değer verildiğini anlatmaktadır. Peygamberimizin hayatı hakkında bilgi sahibi olanlar, onun eşlerine verdiği değeri de bilirler. Kendine değer verilen kadın, erkeğinin başarısı için onunla omuz omuza çalışır. Her başarılı erkeğin yanı başında ona destek olan eşini görürsünüz mutlaka. Yurdumuzda, maalesef, kadın hak ettiği yerde değildir. Kadın erkek eşitliği konusunda yasal bir engel olmamasına rağmen, uygulamada yaşanan sorunlar nedeniyle, sosyo-ekonomik ve siyasal göstergeler, kadınların aleyhine bir durum olduğunu ortaya koymaktadır.
İş gücünde de, siyasette de bu durum apaçık görülmektedir. İş gücünü ele alacak olursak,1999 da %30luk bir katılımı olan kadınların, 2009 da iş gücüne katılımları %23,5a düşmüştür. Aile içindeki sorumlulukları nedeniyle işe başlayamayan kadınlarımız olduğu gibi, işten ayrıldıktan sonra aynı işine dönemeyen kadınlarımız da olmaktadır. Çalışan kadınların ortalama ücretleri de erkeklerinkinden düşüktür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de tatil edilmesi yönünde bir yasa teklifi hazırlanmıştır. Böylece kadınlarımız daha kolay seslerini duyurabilecekler, bütünleşebileceklerdir. Umarız ki, bir sonraki yılımızı kutlarken, kadınımızı koruyan, onlara hak ettiği değeri veren yasalara sahip oluruz.
Şehit ve gazi anneleri başta olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, huzur ve barışın hakim olduğu bir dünya dileriz.' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com