“Kadınların hepsi fahişelik fantezisi kurar”

“Kadınların hepsi fahişelik fantezisi kurar”
Fransızların 'Yeni Lolita'sını yaratan yönetmen kızdırdı…

Fransızların ‘Yeni Lolita’sını (Marine Vacth) yaratan ünlü yönetmen François Ozon’un sözleri Cannes Film Festivali’ne damgasını vurdu.
 
Ozon Amerikan Hollywood Reporter gazetesine verdiği röportajda “Pek çok kadın fahişelik fantezisi kurar. Bu yaptıkları anlamına gelmez ama kadın cinsiyetinde para karşılığı seks yapma doğası çok açık. Kadının cinsel bir obje olma, arzulanma güdüleri çok belirgin. Kadınlar hep bir pasiflik arayışında. O nedenle filmde, Charlotte Rampling’in ‘Fahişelik hiçbir zaman cesaret edemediğim bir fantezimdir. Çünkü çok utangaçtım’ dediği sahne, filmin önemli bir sahnesidir. Herkes bunu bilir. Konuştuğunuz her kadın bunu size söyler” dedi.
 
VEKİLLER AYAĞA KALKTI
 
François Ozon’un bu sözlerine Sosyalist Partili Meclis Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Catherine Coutelle ve aynı partiden iki kadın milletvekili Segolene Neuville ve Maud Olivier büyük tepki gösterdi. Ozon’u ‘cinsiyetçilikle’ suçlayan üç kadın vekil, “İstenmeden yapılan, paralı cinsel ilişki, pek çok kadının ezildiği cinsel bir şiddettir. Arkasında kirli şebekelerin olduğu bu şiddeti fanteziye indirgemek vahimdir, cinsel eşitsizliği daha da artırır. Yönetmenin bu sözlerini kınıyoruz” dediler. Kadın Haklarından Sorumlu Bakan Najat Vallaud Belkacem de, “Fahişelik, kadınların yaşadığı bir dramdır. Bunu banalleştirmemek gerekir” diye konuştu.
 
ÖZÜR DİLEDİ
 
François Ozon eleştiriler karşısında geri adım attı ve twitter hesabından, “Sakar ve yanlış anlaşılan sözler. Elbette kadınların genelinden söz etmiyordum, kendi filmimin karakterlerini anlatıyordum” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com