"Kadınların yüzde 58'i şiddete maruz kalıyor”

"Kadınların yüzde 58'i şiddete maruz kalıyor”
Uşak İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında “Kadına Yönelik Şiddet ve Töre Cinayetleri” konulu bir konferans düzenledi.

Uşak İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında “Kadına Yönelik Şiddet ve Töre Cinayetleri” konulu bir konferans düzenledi.
Konferansta konuşan Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Dudu Bayraktar Dönder, dünyada en fazla koca dayağını Türk kadınının yediğini ifade ederek Türkiye'de kadınların yüzde 58'inin şiddete maruz kaldığını belirtti.
İl Halk Kütüphanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa Uşak Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Üyesi olarak çalışan Dudu Bayraktar Dönder konuşmacı olarak katıldı. Konferansa İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahir Çetintürk, Kütüphane Müdür Vekili Zeliha Göçmen, kadınlar ve bir grup öğrenci katıldı. Konferans öncesi Kültür Müdürü Şerif Arıtürk kadınlara karanfil dağıttı.
Konferansta; Durdu Bayraktar Dönder sunumunda kadına yönelik şiddetin yöntemleri, şiddetin önlenmesi, kadın hakları ve töre cinayetleri hakkında bir sunum yaptı. Atatürk'le birlikte Türk kadınının bir çok haklara sahip olduğunu ve bu hakları kadınların hala yeterince kullanamadığını ifade eden Öğretim Üyesi Dudu Bayraktar Dönder, “Ulu Önder Atatürk'ün sayesinde seçme ve seçilme hakkını ilk olarak Türk kadını elde etti. Atatürk sayesinde elde ettiğimiz hakları hala yeterlince kullanamıyoruz”dedi.
Şiddetin sadece kadınlara yönelik olmadığını her yaşta insanın şiddete maruz kalabildiğini ifade eden Dönder, en fazla şiddetin kadınlara yönelik olduğunu dile getirdi. Dönder sunumunda şunlara değindi; “Dünyada kocalarından en fazla dayağı Türk kadınları yiyor. Türk kadınlarının yüzde 58'i kocalarından dayak yiyor. Bu konuda dünyada ilk sırada yer alıyoruz.. Bizden sona Bangladeş geliyor. Bu tablo çok üzücüdür. Dünyadaki kadınların yarısı kocalarından şiddet görüyor. ABD'de 6 dakikada bir kadına tecavüz ediliyor. Her üç kadından biri de hayatında en az bir kez dayak yiyor.
Kadına yönelik şiddet cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanmaktadır. Bu şiddet keyfi olduğu gibi duygusal, ekonomik, cinsel ve fiziksel olarak uygulanıyor. Kadının şiddet ortamında kalmasının en önemli nedeni kocasının işsiz olmasıdır. Erkeklerin yüzde 46'sı hiçbir alet kullanmadan kadınlara şiddet uyguluyor. Bu veriler ve yaşananlar kadınların ne kadar risk altında olduğunu açıkça göstermektedir. Şiddet sadece kadınlara değil her yaştaki kız çocuklarına, yaşlılara, özürlülere, göçmenlere yönelik uygulanıyor. Kısacası her yaştaki kadın ve masum insan şiddet riski ile yaşıyor”
Türkiye'de şiddetin yanı sıra töre ve namus cinayetlerinin de çok sık yaşandığını da ifade eden Dönder, şöyle devam etti ; “2002 yılında töre cinayetine kurban giden kadın sayısı 150 iken 2207 yılında 220 ye yükseldi. Türkiye'deki töre ve namus cinayetleri bölgesel olarak ele alındığında en fazla vaka Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yaşanıyor. Bir çok insan doğu ve güneydoğuda daha fazla namus ve töre cinayetleri yaşandığını düşünüyor ama araştırmalar tersini gösteriyor. Araştırmalara göre Marmara bölgesinde namus ve töre cinayeti oranları (294) yüzde 28 iken Ege ( 217) ve İç Anadolu bölgesinde (220) yüzde 20, Güneydoğu Anadolu'da ( 141) yüzde 12, Doğu Anadolu'da (94) yüzde 8 ve Akdeniz (84) ile Karadeniz'de (71) ise yüzde 6'dır”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com