"Kadınsız siyaset toplum için bir eksikliktir"

"Kadınsız siyaset toplum için bir eksikliktir"
AKP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Muazzez Aslıhan Mercan, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 76. Yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; kadınsız siyaset, demokrasi ve yönetimin sadece kadınlar için değil bütün toplum için eksiklik o

AKP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Muazzez Aslıhan Mercan, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 76. Yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; kadınsız siyaset, demokrasi ve yönetimin sadece kadınlar için değil bütün toplum için eksiklik olduğunu ifade etti.
AKP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Muazzez Aslıhan Mercan, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 76. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, kadınları yüzyıllarca maruz kaldıkları ayrımcılıktan kurtarmak için onların toplumsal, sosyal ve siyasal hayata katılımı yönünde radikal adımlar attığını belirtti.
Dünyada kadınların her alanda dışlandığı, horlandığı bir dönemde Türk kadınının sosyal ve ekonomik hayattaki yerlerini aldığına işaret eden Mercan, yazılı açıklamasına şu ifadelere yer verdi:
''21. yüzyıl Türkiye'sinde kadınlarımızın toplumdaki konumlarının güçlendirilmesi konusunda hala atılması gereken adımlar olduğu ortadadır. Kadınsız siyaset, kadınsız demokrasi, kadınsız yönetim sadece kadınlar için değil bütün toplum için eksikliktir. Ancak şunu da büyük bir mutlulukla görüyoruz ki, TBMM'nin kuruluşundan bu yana kadın çoğunluğu ilk kez AK Parti döneminde yakalandı. AK Parti'den önce Meclis'teki kadınların oranı yüzde 1'lere düşerken, AK Parti döneminde bu oran 10'lara yükseldi. Bu dönem TBMM'deki 50 kadın milletvekilinden 30'unun AK Parti'den çıkması, demokrasi, kadına pozitif ayrımcılığı siyaset malzemesi yapan siyasi partiler adına düşündürücüdür. Kadınlar, bulunduğu her ortama olduğu gibi siyasete de nezaket kattı. Türkiye'nin sahip olduğu atılım ivmesinde kadınlarımız o nezaket, zeka, hoşgörü, bilgi ve birikimleriyle her zaman ön safta olacaklardır.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com