“Kadro Davası”nda Karar, Bor İşçileri Lehine Çıktı

“Kadro Davası”nda Karar, Bor İşçileri Lehine Çıktı
Kütahya'da yüklenici firmaya bağlı 160 bor işçisi hakkında Bakanlık müfettişlerince hazırlanan kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin rapora karşı Emet Bor İşletmesi'nin açtığı itiraz davası reddedildi. Maden İş Sendikası Avukatı Salman, “Bu

Kütahya'da yüklenici firmaya bağlı 160 bor işçisi hakkında Bakanlık müfettişlerince hazırlanan kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin rapora karşı Emet Bor İşletmesi'nin açtığı itiraz davası reddedildi. Maden İş Sendikası Avukatı Salman, “Bu karar, Kütahya, Balıkesir, Muğla ve Kahramanmaraş'ta halen görülen benzer davalar için emsal teşkil edecektir” dedi.
Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki bor işletmelerinde yüklenici firmaya bağlı çalışan 160 işçinin, Emet Bor İşletmesinde kadrolu çalıştırılmaları gerektiğine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapora işletmenin itiraz etmesi üzerine açılan davanın reddine karar verildi.
Emet Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası ve Emet Eti Bor İşletmesinin avukatları katıldı.
Maden-İş Sendikasının avukatı Hatice Salman, davanın reddine ve alt işveren işçilerinin baştan itibaren asıl işverenin işçisi olduğuna karar verilmesini, işletme avukatı ise yeniden tarafsız bilirkişilerle keşif yapılmasına, mahkeme aksi kanaatte ise davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.
Mahkeme, işletmenin, söz konusu işçilerin yüklenici firmaya bağlı olduğu yönünde açtığı davanın reddine hükmetti.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-
Maden-İş Sendikası Hisarcık Şubesi, Emet Bor İşletmesine ait Emet Espey mevkisindeki triyaj ve Hisarcık'taki konsantratör bölümlerinde alt işverenlik uygulamasının yasal olmadığını iddia ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 2008 yılında başvuruda bulunmuştu.
Bakanlık iş müfettişlerinin incelemesi sonucu 2008'in Temmuz ayında hazırlanan raporda, işletmenin söz konusu bölümlerde yüklenici firma aracılığıyla yürüttüğü alt işverenlik uygulamasından vazgeçilmesi istenmişti. Buna, İş Kanunu'nda yer alan ''İşletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler dışında asıl iş bölünerek alt işverenlere verilemez'' hükmü gerekçe gösterilmişti.
Maden-İş Sendikası Hisarcık Şubesince alt işverenlik uygulamasının iptal edilmediği iddiasıyla geçen yıl Bakanlığa yeniden müracaatta bulunulmuş, iş müfettişlerince yapılan inceleme doğrultusunda hazırlanan raporda, söz konusu iş yeri tesislerindeki alt işverenlik uygulamasına son verilmesi gerektiği belirtilmişti.
Bunun üzerine, Emet Bor İşletme Müdürlüğü, kendilerine tanınan 6 günlük sürede rapora itiraz için dava açmıştı.
Dava sürecinde Emet Asliye Hukuk Mahkemesinin talebi üzerine Ege Üniversitesinden bilirkişi heyeti işletmede inceleme yapmış, hazırladığı raporda işletmenin kadrolu işçileriyle yüklenici firma bünyesinde çalışanların aynı işi yaptığına işaret etmişti.

-AVUKAT SALMAN VE SENDİKA ŞUBE BAŞKANI ÇÜMEN-
Avukat Hatice Salman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu mahkeme kararının yüklenici firmaya bağlı işçiler lehine önemli olduğunu bildirdi. Kararın işçilere önemli kazanımlar sağlayacağını ifade eden Salman, ''Emet Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı, Kütahya, Balıkesir, Muğla ve Kahramanmaraş'ta halen görülmekte olan benzer davalar için emsal teşkil edecektir. Bu karar, Türkiye'de bir ilktir'' dedi.
Maden-İş Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Ahmet Çümen de Bakanlık müfettişlerinin raporunda, söz konusu işlerin yüklenici firmaya verilmesi için gerekli yasal şartların oluşmadığının tespit edildiğinin belirtildiğini söyledi.
Emet Bor İşletmesinin açtığı itiraz davasına bir yıl önce müdahil olduklarını anımsatan Çümen, şöyle konuştu:
''Davanın reddiyle 160 işçinin, Alt İşveren Yönetmeliği 13. maddesine göre Bakanlık Bölge Müdürlüğünce taşeron işletmesi nezdindeki tescil işlemi iptal edilecek ve burada çalışanların baştan itibaren Emet Bor İşletme Müdürlüğünün işçisi sayılması gerektiği yolu açılacaktır. Bu dava, sendikamızca açılan ve takip edilen birçok bölgede aynı nitelikte derdest olan davalara da örnek olacaktır. Yasal şartların olmadığı durumlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan ve işçi lehine olan bu rapor mahkeme kararı ile de onaylanmış olduğundan, devlet kurumu olan Emet Bor İşletme Müdürlüğünce halen çalıştırılmakta olan taşeron işçilerin çalışmasına devamı ile kadro atamasının yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceği umut edilmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com