Kahraman Türk Subayı Erleri Hedef Tahtası Yaparsa!..

Kahraman Türk Subayı Erleri Hedef Tahtası Yaparsa!..
Şırnak'ta askerlerini hedef tahtası yaparak ateş eden yüzbaşıya “asker yazar” Emin Çölaşan sahip çıktı! İşte elmahaber'in analizi ve Çölaşan'ın o yazısı…

elmahaber

Türkiye 3 gündür Şırnak'taki ürpertici atış talimini konuşuyor. Şırnak'ta askerleri karşısına dizip ellerinde taşıttığı hedef tahtasına önce düz, sonra bacak arasından tabancayla atış yapan Yüzbaşı Metin Gürcan'ın görüntülerini. Nerdeyse bütün gazetelerin manşetten ya da birinci sayfalarından 'Çıldırdın mı Yüzbaşı' diyerek duyurduğu, televizyonların “işte dehşet anları ” efektleriyle sunduğu bu görüntülerin ardından TSK “Böyle bir atış eğitimi olmaz” diyerek soruşturma açtı.

Yüzbaşıyı savunan açıklama annesinden geldi, “Oğlum, hem kendine hem askerine güvenmiş” diyerek içgüdüsel bir tavırla oğluna sahip çıktı. Kendi oğlunun atış yapan değil de hedef tahtasını tutanlardan biri olabileceğini düşünmeden.

İŞTE İZLEYENLERİN KANINI DONDURAN O ATIŞLAR...

Tüm bunların üzerine bugün ilginç bir gelişme oldu. Emin Çölaşan Sözcü gazetesindeki yazısında “ölen ya da yaralanan yok, Türk subayının özgüvenidir” demiş ve eklemiş “Bundan 20 yıl kadar önce benim ve birkaç gazeteci arkadaşımın da bulunduğu bir toplulukta yapılmıştı bu gösteri, Türk subaylarının cesaretine hayran kalmıştık…

Akıl sağlığını ve muhakeme gücünü kaybetmemiş hiç kimsenin anlam veremeyeceği bu yazıyı son derece kategorik bir klişe ile bitirmiş Çölaşan :

Askere saldırmanın son gerekçesi.
Türk basınının duayen kalemlerinden Çölaşan, bu yazıyı yazarken, hedef tahtasında duranların önce insan, sonra asker olduğunu, onları canları gibi seven ailelerinin elleri yüreklerinde yavrularını beklediğini, terör eylemlerinin ve darbe planlarının konuşulduğu böylesine bir konjonktürde, Genelkurmay'ın nasıl olur da bu tuhaflıkları medyadan öğrendiği gibi ayrıntıları pek görememiş.

Bir de unutmadan Türkiye'nin ve dünyanın artık 90'ları yaşamadığını, internetin ve iletişimin kapalı devre sistemleri nasıl şeffaflaştırdığını ,imtiyazlı sınıfların ortadan kalkarak homojen bir topluma doğru gidildiğini görememiş Çölaşan.
Ne diyelim Emin abi asker geldi, asker gidecek!..

İşte Emin Çölaşan'ın bugünkü yazısı :

YÜZBAŞININ GÜVENİ
Gazete ve televizyonlarda manşete çekilmiş bir haber... "Şırnak'ta görevli bir yüzbaşı, askerlerin hemen yanındaki hedef tahtasına defalarca ateş etti. Ya askerlerden biri yaralansaydı, ölseydi."

Ekranda ben de gördüm. Yüzbaşı hedefe yakından ve ayakta ateş ediyor. Sonra yere eğilip bacaklarının arasından arkaya dönüyor ve yeniden ateş ediyor. Yaptığı elbette tehlikeli ama ölen ya da yaralanan yok.

Özel harp birliklerinde görev yapan bir Türk subayının özgüveni.

Yıl 1991, ya da 1992 idi. Genelkurmay başkanlığı Ankara'daki özel harp birliklerini gezmek için gazetecileri davet etmişti. Orası daha sonra AKP döneminde Bülent suikasti (!) nedeniyle basılan kozmik odalarında arama yapılan yer.

O gösteriyi rahmetli Uğur Mumcu'nun da bulunduğu bir gazeteci ekibiyle izlerken aklımız gerçekten durmuştu.
Dağlarda terörist kovalayan subayların yapamayacağı şey yoktu.

iç unutmuyorum, bir binbaşı ve başka bazı subaylar, yüzbaşının Şırnak'ta yaptığı aynı gösteriyi orada bizim gözlerimizin önünde sergilemişlerdi.
20-25 metre mesafede insan vücudu ölçülerinde bir hedef. Hedefi iki yanında iki subay tutuyor. Subaylar ateş ederken biz korktuk ve gözlerimizi kapadık. Sonra subaylar aynen Şırnak'taki yüzbaşı gibi öne eğildiler ve bacaklarının arasından arkaya doğru ateş etmeye başladılar. Tam isabetti. Kurşunlar bir santim sapsa orada birileri ölebilirdi.

Özel harp subaylarının becerileri ve özgüvenleri sergileniyordu. Onları kutlamaktan başka yapacak bir şey yoktu.
Hiç unutmuyorum, o subaylardan birinin resimlerini sonraki yıllarda gazetelerde görmüş ve oradan tanımıştım. İsmi Kaşif Kozinoğlu idi ve MİT'te görev yapıyordu. Demek ki çok özel eğitimli ve seçmece özel harp subayları böyle tehlikeli işler yapabiliyor. Medyada ise iki günden beri kıyamet koparılıyor:

"Nasıl yaparsınız bu tehlikeli işi! Ya askerler ölseydi!"
Askere saldırmanın son gerekçesi!

Emin Çölaşan, Sözcü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com