Kahvaltı yapacak zamanları bile yok

Kahvaltı yapacak zamanları bile yok
İngiltere'de yapılan bir araştırmada çalışan annelerin çektiği zorluklar göz önüne serildi. Çocuklu kadının iş dışında haftada 28 saat çalıştığı, öyle ki birçoğunun kahvaltı bile yapamadığı ortaya çıktı.
İngiltere'de bir araştırma çalışan annelerin yaşam koşullarını ele aldı. Araştırmada çalışan bir annenin işi dışında düzenli olarak 28 saat çalıştığı belirlendi. Bu da hemen hemen bir tam gün iş anlamında geliyor. 
 
Anneler çocuklara bakmak, evi idare etmek aynı zamanda da para kazanmak için işe gitmek zorunda kalıyor. Yemek pişirmek, ailenin ayak işlerini yapmak, evde hayvanlara bakmak zorunda kalan annelerin sabah 6:45'te kalkıp akşam 7:52'de çocukları yatağa yatırana kadar faal oldukları belirtildi. 
 
Çalışmada ayrıca annelerin üçte birinin oturup kahvaltı yapmaya veya yemek yemeye zamanlarının bile olmadığı kaydedildi. Annelerin ev işlerinin yanı sıra bir de tam gün işte 40 saate yakın zaman geçirmeleri toplam çalışma saatlerini 66'ya yükseltiyor. 
 
Araştırmayı yapan Kaloba şirketinin bir sözcüsü "Anneler ailede herkesin mutlu olmasın için çok zor fazla çalışıyor. Ama annelerin kendilerine de zaman ayırması ve daha fazla dinlenmesi gerekiyor" dedi.
 
Araştırmaya katılan 2 bin kadının haftada ortalama sekiz buçuk saatten fazlasını çocukları eğlendirmek, beş saati ise yemek hazırlamak ve pişirmekle geçiyor. 3 saat 38 dakikası ev işleri, temizlik, 2 saatten fazlası market alışverişine ayrılıyor. Bulaşık 2 saat, bir buçuk saatten fazlası ailenin diğer ayak işlerine ayrılıyor. Bir saat 27 dakika yatak toplama, yatak yapma, diğer bir saat 25 dakikası çocukalrın ev ödevine yardımcı olmak ve bir saat 21 dakika ise çocukları okula götürüp getirmekle geçiyor. 
 
Bir saat 22 dakika evcil hayvanlara bakmak, dışarı çıkarmakla zaman geçiriyor. Bunun yanında 37 saat 30 dakika da iişyerinde çalışmak zorunda kalan annelerin her günü dolmuş oluyor.
 
Araştırmaya katılan annelerin hemen hemen yüzde 90'ı sabah yataktan kalkıp akşam yatana kadar çok meşgul olduğunu söylüyor. Zaten yüzde 92'si anneliğin bir tam gün işe denk geldiğini belirtiyor. Araştırmada ayrıca annelerin yüzde 63'ü bu yoğunluğuı bağışıklık sistemlerini etkilemesinden endişeleniyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com