Kahve; alkol ve sigara kadar tehlikeli

Kahve; alkol ve sigara kadar tehlikeli
Kahvenin sigara ve alkol kadar zararlı olduğunu iddia eden önde gelen bilim adamı, nasıl tüketileceği konusunda yeni düzenleme getirilmesini önerdi.

İzlanda'da Reykjavik Üniversitesi'nin psikoloji bölümü başkanı Dr. Jack James kafeinin de sigara ve alkol kadar zararlı olduğunu söyledi. James uyarıcıların zamansız ölümlere sebep olduğunu belirterek, kafeinin öldürücüğünü hafife alınmaması gerektiğini ifade etti.
 
Journal of Caffeine Research dergisinin de genel yayın yönetmenliğini yapan James enerji içecekleri, alkollü içecekler ve haplar gibi maddelerin üretiminin arrtığına dikkat çekti. Farkında olmadan düşünüldüğünden daha fazla tüketildiğini kaydeden James, bunun toplum ve sağlık açısından endişe verici etkilerinin olacağını söyledi.
 
Kafeinin içeriğinin sağlık açısından risk taşıdığına inanan Dr. James, "sigara ve alkoldeki gibi bu ürünün içeriği de vergilendirilmeli ve çocuklara satışı yasaklanmalı" görüşünde. Dr. James kafeinin çay ve kahvenin yanı sıra gazlı içecek, enerji içecekleri, şişe suyu, alkollü içecek, kek, ciklet, yoğurt ve meyveli yoğurtlarda da bulunduğunu söyledi. Bunun yanı sıra kafeinin grip ve soğuk algınlığı ilaçları, zayıflama hapları, kozmetik ürünler, sabun hatta incelmeye yardımcı olan taytlarda da yaygın olarak kullanılıyor. Öte yandan kafeinin yasadışı ilaçların ilaçların seyreltilmesinde de kullanıldığı belirtildi.
 
James, "Bazı Avrupa ve İskandinavya ülkeleri düzenleme yapmak için harekete geçti, satış sınırlaması, ürün etiketi gibi, ama ABD ce İngiltere gibi ülkelerde hala düzenleme boşluğu var" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com