Kahveciler sigara yasağına tepkili

Kahveciler sigara yasağına tepkili
Uşak Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kırmaz, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ile kahvehanelerin boşaldığını, esnafın kısa süre içerisinde kepenk kapatacağını söyledi.

Uşak Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kırmaz, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ile kahvehanelerin boşaldığını, esnafın kısa süre içerisinde kepenk kapatacağını söyledi.

 Sigara yasağı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini de söyleyen Kırmaz, sigara yasağı nedeniyle kahvehanelere gidemeyen insanların aile içinde huzursuzluğa neden olacağını iddia etti.
Kahvehanelerde sigara yasağının uygulanmaya başlamasıyla esnafın iş yapamaz hale geleceğini ilk günden kahvelerin boşaldığını söyleyen Ahmet Kırmaz, il genelinde 2 bin 500 kıraathanenin bulunduğunu belirterek yasakla birlikte bunların yarısının kapanacağını savundu. Kahvehanelerde sigarayı yasaklamanın adil olmadığını da savunan Kırmaz, “Kahvehanelere gelen müşterilerin yüzde 90'ı sigara içiyor. Bu insanlar evlerinde rahatça sigara içemedikleri için gelip bu mekanlarda arkadaşlarıyla stres atıyor. Sigara yasağı ile sigara içiler cezalandırılmaya çalışılıyor”dedi.
Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle kahvehane sahiplerinin kendisine gelerek der yandığını da belirten Ahmet Kırmaz, 'Dünden beri telefonlarım susmadı. Bazı iş yeri sahipleri ağlayarak yasağın kalkması için girişimde bulunmamızı istiyor. Bu meslekten binlerce kişi ekmek yiyor. Yasağı uygulayalım derken bu insanları aç bırakmak doğru değil. Her Kahvede en az iki kişi istihdam ediliyor. Toplamda baktığımızda ilimizde yaklaşık 5 bin kişi istihdam ediliyor. Sigara yasağı nedeniyle bu insanların yarısı işsiz kalacak. Biz bu duruma itiraz ediyoruz. Ekonomik kriz ortamında işsizliğin rekor kırdığı bir dönemde sigara yasağı nedeniyle bu kadar insanın işsiz kalması kabul edilemez. Bizler kahveciler olarak gerekirse kahvehaneleri kapatıp anahtarlarını sağlık müdürlüğüne götüreceğiz. Kahvehaneler bizim toplumumuz için bir yaşam alanı. Buralara insanlar gelmez, çevreleri ile olan ilişkilerini sınırlandırmak zorunda kalırlar ise evlerde huzursuzluk başlar. sabahtan akşama kadar evde oturan adam eşiyle tartışır. Evlerde huzur kalmaz. Emekli bir kişi günün büyük bölümünü buralarda geçiriyor. Yasakla birlikte aile kavgalarının artacak. Biz insanlara sigara için demiyoruz ama sigara içenlerin gittiği yaşam alanlarını hiçe saymak, onları dışlamak doğru değildir.'dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com