Kalçasıyla gol attı ve...

Kalçasıyla gol attı ve...
Emrah Karalinç futbol adına ilginç bir olayı kaleme aldı.

SANSÜRSÜZHABER - ÖZEL / Futbol, ilginç ve bir o kadar da farklı bir oyun... Türkiye Futbol Federasyonu'nun Olağanüstü Genel Kurulu ile gerilen şu ortamda, biraz da güzel oyununun ilginç yönlerini ele almak, sporu takip edenleri aslında bir 'keyif alma aracı' olan futbola yeniden döndürmek adına yapılan haberler dikkat çekebilir.

Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığımızda, ilginç hikayelerle de karşılaşabiliyoruz. Futbolda, Zlatan İbrahimovic'ın sırtıyla gol attığını hatırlıyoruz, ya da kalçasıyla topu kontrol eden kalecileri de hatırlamak mümkün... Ama öyle bir olay var ki, hem komik hem de akıllarda kalan... İşte o ilginç hikaye :

Sezon ; 1975 - 1976 sezonu. Beşiktaş ve Galatasaray İnönü Stadı'nda zorlu bir derbiye çıkacak. Hem futbolseverler, hem de futbolcular bu zorlu maça konsantre olmuş durumda. Hikayenin içinde, şu anda Galatasaray'ın teknik direktörlüğünü yapan Fatih Terim de var...

Beşiktaş'ın efsane sayılabilecek isimlerinden, başarılı forvet Tezcan Ozan, Galatasaray maçında oldukça ilginç bir gole imza atmıştı. Sağ kanattan yapılan orta ceza sahası içine gelmiş ve fırsatçı golcü Tezcan, golü atmak için hamle yapıyordu. Kale sahası içinde topu çıkarmak isteyen kişi ise ; Galatasaray'ın şu anki teknik direktörü Fatih Terim... Terim topa sert bir şekilde vurup, tehlikeyi önlemek istiyor. Fakat hesap etmediği tek şey ; Tezcan Ozan'ın hamlesi. Tezcan Ozan, top yüzüne çarpmasın diye sırtını dönüyor ve meşin yuvarlak, efsane golcünün poposuna çarparak ağlara gidiyor. İşte bu ilginç gol aynı zamanda Beşiktaş'ın, Galatasaray karşısında ilk golü oluyor. Karşılaşma 2-1 sona eriyor.

Fırsatçılığıyla bilinen ve eski kuşakların, 'golün avcısı' olarak tabir ettiği Tezcan Ozan ise o anları şu şekilde anlattı :

"1975-76 sezonuydu. Bizler için en önemli maçlardan biriydi. Sonuçta bir derbiye çıkacaktık. Maç ise Galatasaray maçıydı. Sağ taraftan bir orta geldi, kale içinde çıkarmak istediler. Fatih Terim topa sert bir şekilde ileri doğru vurmak istedi. Aslında yüzümü korumak için sırtımı döndüm(gülüyor). Ben dönünce top arkadan geldi ve popoma çarptı. İlginç bir şekilde 90'a gitti. Maçı da 2-1 kazandık. Benim için de ilginç bir goldü"

Böylesine ilginç bir goldü. Hikayenin kahramanları arasında ; kaleci Yasin Özdenak(Gökmen Özdenak'ın ağabeyi) da bulunuyordu. Bu ilginç gol, derbinin skorunu belirleme konusunda etkili olmuştu. Futbol ilginç yönünü, 'kan çıkmadan' faülün verilmediği dönemlerde de sürdürmeyi bilmişti. O sezon ise, Beşiktaş'ın tarihteki en kötü sezonlarından biri olmuştu.

İnceleme Haber : Emrah KARALİNÇ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com