'Kaliteli İletişim' semineri

'Kaliteli İletişim' semineri
Kütahya'da, kurumiçi eğitim kapsamında Prof. Dr. Üstün Dökmen, kaliteli iletişim konulu bir seminer verdi.

Kütahya'da, kurumiçi eğitim kapsamında Prof. Dr. Üstün Dökmen, kaliteli iletişim konulu bir seminer verdi. Dökmen, insanlar arası ilişkilerde unutulmaması gereken nüansın düşünceye değil, kişiye ve duygulara saygılı olunmasına dikkat çekti.
Hilton Garden Inn Otel'de KÜMAŞ A.Ş. tarafından tertiplenin 'İş dünyasında ve özel yaşamda kaliteli iletişim yaşama ve çalışma sevinci' konulu seminere, yoğun bir katılım oldu.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, fizyolojik tepkinin ise egzama, reflü, zona, kadınlarda miyon, erkeklerde ise onikiparmak rahatsızlığı şeklinde tezahür ettiğini bildirdi. Mobbing'in uygulanma şekilleri hakkında bilgi veren Dökmen, 'Kişiye sıkıntı verme, olmayan hataları bulup çıkarma, beden diliyle taciz, toplantılarda fikrini aşağılama, izole etme-uzaklaştırma-uzaklaşma, başarılı işleri açıkça yok sayma, kendisinin bile uymadığı sert ve katı kuralar koyma, taciz ettiği kişiye karşı diğerlerini örgütleme şeklinde kişilere karşı psikolojik yıldırma gerçekleşir. Sonra derlerki burada şu kişi çalışmaktaydı; delirdi ve gitti. Hâlbuki o kişiyi dışladığınız için çileden çıktı ve gitti. Bu durumu önlemek için Mobbing ile ilgili işyerinde farkındalık oluşturmak, mağdur ve zorbanın her zaman farkedileceğini hissettirmek, iş ve görev tanımlarındaki belirsizliklerin giderilmesi, açık yönetim politikalarının oluşturulması, örgüt ikliminin ılımanlaştırılması ve insancıllaştırılması yani insanların birbirini anlamaya çalışmasıdır' dedi.
Her yöneticinin lider olamayacağını ifade eden Dökmen, 'Yöneticinin kendisinden istenen şeyi yaparken, lider yapabileceğinin en iyisini yapar. Yönetici kalıplara göre davranırken, lider aklını ve duygularını birlikte kullanır. Yönetici kişiyi ve performansı birlikte eleştirirken lider kişiyi değil, performansı eleştirir' diyerek ikisi arasındaki farka değinip, liderlik anlayışının toplumları üst seviyeye taşıyacağını belirtti.
Dökmen, toplumumuzda kişileri rahatsız eden ve sıklıkla bahsedilen yaklaşımlara değinerek, 'Televizyonda herhangi bir konu karşısında ağlamaya başlayan eşinize, 'buna ağlanmaz' diyorsanız, eşinizin duygularına önem vermiyorsunuz demektir. Yine ülkemizde yaygın bir şekilde 30 yaşını geçmiş olan kişilere özellikle bayanlara 'niye evlenmiyorsun' diye sormayınız. Ve de yakını vefat eden birine sanki yaşına göre üzünülenecekmiş gibi yakınının kaç yaşında olduğunu sormayınız. Bunlar gereksiz ve hatta patavatsızca sorulardır' şeklinde aktardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com