Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
(Merkez Bankasının faiz artırım kararı) Yatırımcılarımız biraz 'bekle gör' moduna girmişse birinci çeyrekte, yatırımlarımıza ve büyümemize belki bir miktar etkisi olabilir"- "Özellikle Mart seçimleriyle birlikte güven ve istikrarımız tekrar pekişt

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankasının faiz artırım kararına ilişkin, "Yatırımcılarımız biraz 'bekle gör' moduna girmişse birinci çeyrekte, yatırımlarımıza ve büyümemize belki bir miktar etkisi olabilir" dedi.

Yılmaz, Ülke TV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Faiz oranlarının artırılma kararına ilişkin olarak Yılmaz, Merkez Bankasının bağımsız bir yapıya sahip olduğunu ve kendi araçlarını istediği gibi kullanma yetkisinin bulunduğunu söyledi.

Bu açıdan söz konusu kararları tartışmanın çok da doğru olmadığını belirten Yılmaz, "Bu aldıkları kararların sonuçları ne olacak, etkileri ne olacak? Bunları tartışabiliriz. Bunları da sağlıklı bir şekilde tartışabilmemiz için henüz çok erken. Bizim için önemli olan, büyüme, istihdam, yatırımlar konusundaki etkiler. Faiz oranlarının yüksek olması elbette ki büyüme açısından, istihdam açısından arzu ettiğimiz bir durum değil ama fiyat istikrarı, döviz piyasalarındaki istikrar da güven açısından, yatırım açısından önemli unsurlar. Dolayısıyla tablonun bütününe bakarak değerlendirmeyi yapmak gerekiyor" diye konuştu.

Söz konusu kararların büyümeye etkilerini de değerlendiren Yılmaz, hedeflerde bir revizyonunun şu an itibarıyla söz konusu olmadığını vurguladı.

Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yatırımcılarımız biraz 'bekle gör' moduna girmişse birinci çeyrekte, yatırımlarımıza ve büyümemize belki bir miktar etkisi olabilir. Şu an itibariyle henüz çok erken. Benim beklentim doğrusu birinci çeyrekte bir miktar etkilenme olabilir ama özellikle Mart seçimleriyle birlikte güven ve istikrarımız tekrar pekiştiği zaman ben bu 'bekle gör' politikalarının büyük oranda sona ereceğini düşünüyorum. Diğer çeyreklerde de ekonominin bu ilk çeyrekteki etkisini telafi edeceğini, yıl ortalamasının da yine gerçekleşeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla şu an itibariyle bir revizyon ihtiyacı görmüyorum."

- "Dövizde oynaklık azaldıkça belirsizlik de azalacak"

Dövizde oynaklığı engellemenin önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu oynaklık azaldıkça belirsizliğin de azalacağını, iş dünyası ve piyasalar için daha öngörülebilir bir çerçeve oluşacağını ifade etti.

Öte yandan, TL'nin bir miktar değer kaybetmesinin dış ticaret dengesi açısından, makro ekonomik dengeler açısından aslında çok da olumsuz bir görünüm olmadığına işaret eden Yılmaz, "Yeter ki bu dengeye otursun, geleceğe dönük aşırı oynaklıklar, spekülatif hareketler olmasın. Bu engellendiği sürece yatırımcı ve diğer piyasa aktörleri ona göre pozisyonlarını alacaklardır" dedi.

- "Yumurtaların aynı sepete konulmaması gerek"

Küçük yatırımcıya da tavsiyelerde bulunan Yılmaz, "yumurtaların aynı sepete konulmaması gerektiğini" bildirdi. Yılmaz, küçük yatırımcıların değişik tasarruf enstrümanları arasında kaynaklarını dağıtarak kendilerini güvenceye almaları gerektiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz, küçük yatırımcıya uzun vadeli hareket etmesini de tavsiye ederek, daha istikrarlı enstrümanlara yönelmenin doğru olduğunu kaydetti.

- Taksit sınırlaması

Bazı ürünlerin alışverişinde taksitlerin kaldırılması veya sınırlandırılması uygulamasını da değerlendiren Yılmaz, özellikle kredi kartlarında yeterli geliri olmadığı halde yüksek harcama yapan ve bir süre sonra taksitlerini ödeyemediği için çok zor durumlara düşen kişilerin olduğuna işaret etti. Yılmaz, amaçlarının da bu durumu engellemek olduğunu bildirdi.

Bu konuda esnafın şikayetlerinin sorulması üzerine de Yılmaz, "Burada dediğim gibi geliri olanlara ilişkin herhangi bir kısıtlayıcı tavır söz konusu değil. Geliri olmayan ve sıkıntıya düşecek insanlarımıza dönük bir tedbir söz konusu. Bu aslında esnafımız için de daha istikrarlı bir tüketim yapısı demek" ifadelerini kullandı.

- "O çok talihsiz bir açıklama oldu"

Kamuoyunda tartışılan "Türkiye'ye yabancı sermaye gelmez" iddialarının sorulması üzerine de Yılmaz, şöyle konuştu:

"O çok talihsiz bir açıklama oldu. Yani bir iş dünyamızın, bakın Türkiye'nin güven ve istikrarını korumak hepimizin ortak sorumluluğu. Türkiye'nin cazibesini korumak, dünyadan Türkiye'ye daha fazla sermaye, daha fazla kaynağı cezbetmek yine hepimizin ortak sorumluluğu değil mi? Hepimizin ortak menfaati ve sorumluluğu. Özellikle iş dünyasının buna çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Şimdi biz her sene dünyadaki CEO'larla bir araya geliyoruz Sayın Başbakanımız bizzat katılıyor bu toplantılara ve onlardan dinliyoruz. Yani Türkiye'den ne bekliyorlar, ne istiyorlar? Ve hakikaten biz de iş dünyasına uygun bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz."

- "17 Aralık süreciyle çözüm süreci hedef alındı"

Bakan Yılmaz, 17 Aralık sürecinin etkileriyle ilgili de değerlendirme yaptı. Yılmaz, "17 Aralık'la ilgili olarak çözüm süreci mi hedef alındı?" sorusunu, "Evet, kesinlikle" diyerek yanıtladı.

Kendisinin Bingöl Milletvekili olduğunu ancak bölgeyi de gayet iyi bildiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ben çözüm sürecinin de hedef alındığını düşünenlerdenim. Çünkü çözüm süreci Türkiye'nin önünü açan bir süreç. Birileri istiyor ki Türkiye bu cenderenin içinden çıkmasın, sürekli enerjisini bu şekilde harcasın ve diğer alanlarda bir anlamda Türkiye'nin önü kesilmiş olsun. Çözüm sürecinin özü ekonomik politikalarımızda olduğu gibi güçlü bir lider, güçlü bir hükümet. Bakın güçlü bir lider ve güçlü bir hükümet olmadan bu tür kritik politikaları, projeleri yürütmeniz mümkün değil. Bunu bildikleri için Hükümetin istikrarını bozmaya çalışıyorlar, Başbakanımıza saldırıyorlar ve güçten düşürmeye çalışıyorlar ki bu çözüm süreci de yürümesin. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar çok şükür Türkiye çok badireler atlattı. Şu anda çok tecrübeli bir kadro var iş başında. Bu istikrarı devam ettirdiğimiz sürece bütün bu oynanan oyunlar boşa çıkacaktır."

Yasadışı dinlemelerin sorulması üzerine de Yılmaz, bunu yapanların hem hukuken suç işlediğini hem de gayri ahlaki bir davranış sergilediğini söyledi.

Muhabir: Recep Demir
Yayınlayan: Bülent Karaaslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com