Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
"Biz genel politika olarak faizlerin düşmesinden yanayız. Bunun da güven ve istikrar ortamında sağlanabileceğini biliyoruz"

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Biz genel politika olarak faizlerin düşmesinden yanayız. Bunun da güven ve istikrar ortamında sağlanabileceğini biliyoruz" dedi.

Yılmaz, A Haber televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programda, bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, söz konusu rakamın tahminlerin biraz üstünde olduğunu söyledi. 

Yılmaz, alınan tedbirler ve uygulamalarla enflasyon rakamlarının düşeceğini belirterek, "Bu yıl (enflasyon oranı) ortalamasının bu rakamlardan oldukça düşük düzeyde gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.

Döviz kurunun tahmin edilebilir bir rakam olmasını, belli aralıklar içinde dalgalanmasını önemsediklerini kaydeden Yılmaz, bunun üretici ve tüketici açısından büyük önem taşıdığına işaret etti. 

Yılmaz, faiz oranlarına ilişkin de "Biz genel politika olarak faizlerin düşmesinden yanayız. Yatırımcılar ve üretimciler ile büyüme açısından da düşmesinden yanayız. Bunun da güven ve istikrar ortamında sağlanabileceğini biliyoruz. Türkiye'nin bu siyasi istikrarı ve güçlü politikaları devam ettiği sürece faizlerin de yine tek haneli rakamlarda olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

-"Kazanımlar pekiştirilecek"

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Köşk'e ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine de söz konusu açıklamayı son derece olumlu gördüğünü belirtti.

Türkiye'nin istikrarı açısından, yoluna devam etmesi açısından, siyasi istikrarın olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye son 10 yıldaki başarıları hep siyasi istikrar sayesinde ve belirsizlikleri azaltarak elde etti. Bundan sonraki süreçte de bu son derece önemli. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, AK Parti'nin kuruluşunda emeği olan, değişim ve dönüşüm sürecine liderlik yapmış insanlar. Dolayısıyla ben bu kazanımların mutlaka pekiştirileceğine ve 2023'e doğru Türkiye'nin sağlıklı bir şekilde yoluna devam edeceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi mayıs ayında Cumhurbaşkanlığına ilişkin genel ortamda daha bir netleşmiş olacaktır."

Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı sürecinin sıkıntı olmadan çözüleceğine inandığını belirterek, ülkenin bir kısım tartışmaların içine girmeden süreci devam ettireceğini dile getirdi.

AK Parti'nin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı anımsatan Yılmaz, "Ben bu ortamda artık Cumhurbaşkanlığının da ciddi bir belirsizlik faktörü olmaktan çıktığını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

 

-"2014'ten umutluyuz"

Bakan Yılmaz, 2013 yılı büyüme rakamlarına ilişkin soru üzerine de Türkiye'nin büyümeye devam etmesinin son derece olumlu olduğunu söyledi.

Yılmaz, söz konusu büyümenin bu yıl için de iyi bir ivme anlamına geldiğine dikkati çekti.

İstihdam rakamlarının da son derece olumlu olduğunu kaydeden Yılmaz, 703 bin kişilik yeni istihdam rakamının dünyada imrenilecek bir durum olduğunu kaydetti.

Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik olarak belli bir seviyeye ulaştığının altını çizerek, "Dünyada 2014 nispi olarak daha iyi bir yıl olacak. Dış konjonktürün de 2014'te daha olumlu olduğunu görüyoruz. Ben büyümenin kalitesinin de 2014'te artacağına inanıyorum" diye konuştu. 

30 Mart seçimleriyle birlikte Türkiye'nin öngörülebilirliğinin arttığına işaret eden Yılmaz, reformlara devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, Türkiye'de şeffaflığı artırmaya dönük daha iyi işleyen karar alma süreçlerini oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Bir şeffaflık paketi konusunda çalışmalarımız var elbette ki. Türkiye her zaman bu konular üzerinde hassasiyetle durmuş bir ülke. Son 10 yılda bu kadar başarı sağlandıysa bu kendiliğinden olmadı. Dünyadaki yolsuzluk endekslerinde Türkiye olumlu yönde geriledi, diğer taraftan şeffaflığı artırdı ama bunu daha fazla artırmamız gerekiyor. Türkiye'de bizim artık her alanda standartlarımızı daha ileriye taşımamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

-"Bingöllü hemşehrilerime teşekkür ederim"

Yılmaz, yerel seçimlerde Bingöl'ün büyük bir başarı gösterdiğini dile getirdi. Bu hususta hemşehrilerine teşekkür eden Yılmaz, ilin seçimlerde AK Parti'ye büyük destek verdiğini kaydetti.

Bakan Yılmaz, yerel seçimlerde Van'dan daha iyi bir sonuç beklediğini de sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com