Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
"(Twitter-YouTube) Sadece belli ülkelerin hukukuna bakarlarsa, belli ülkelere vergi öderlerse bunlar gerçek anlamda küresel şirket olamazlar. Her ülkenin hukukuna saygı duymak ve bütçesine de katkıda bulunmak zorundalar"

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Twitter-YouTube gibi paylaşım sitelerinin ülkelere karşı sorumlulukları bulunduğunu belirterek, "Sadece belli ülkelerin hukukuna bakarlarsa, belli ülkelere vergi öderlerse bunlar gerçek anlamda küresel şirket olamazlar. Her ülkenin hukukuna saygı duymak ve bütçesine de katkıda bulunmak zorundalar" dedi.

Yılmaz, TRT Haber'de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Yılmaz, vatandaşların siyasi istikrara destek verdiğini, uygulanan politikalara güvenini ortaya koyduğunu belirtti. Yapılmaya çalışılan birçok müdahale ve tuzağın boşa çıktığını anlatan Yılmaz, Türkiye üzerinde oynanmaya çalışılan oyunlara halkın sandıkta en güzel cevabı verdiğini söyledi.

Halkın, Doğu ve Güneydoğu'da çözüm sürecine sahip çıktığını ifade eden Bakan Yılmaz, bölgenin çözüm süreciyle sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda nefes aldığını vurguladı.

Çözüm sürecini kararlı bir şekilde yürütmeleri ve sonuçlandırmaları gerektiğini belirten Yılmaz, "2023 vizyonunun en önemli unsurlarından bir tanesi çözüm süreci. Bunu başarıyla tamamladığımız zaman Türkiye çok daha rahat şekilde hedeflerine ulaşacak" dedi.

Enflasyon ve büyüme rakamlarını da değerlendiren Bakan Yılmaz, özetle şunları söyledi:

"2013 ortalamamız 4 olarak gerçekleşti. Dünyayı düşündüğünüzde, küresel ortamı düşündüğünüzde Türkiye'nin büyüme performansı gerçekten son derece olumlu, bunun istihdama yansıdığını da görüyoruz. Enflasyon, bir miktar beklentimizin üzerinde. Ancak Merkez Bankamızın da ifade ettiği gibi hazirana kadar nispi olarak biraz yüksek seyredecek, hazirandan sonra daha düşük seviyelere gelmesini bekliyoruz. Yıl ortalamamız bugünkünün altında olacak."

-"2014 yılında büyüme daha kaliteli olacak" 

 Özel sektör yatırımlarının önemine işaret eden Yılmaz, "2014 yılında da yüzde 4 büyüme bekliyoruz. Ama bu büyümenin daha kaliteli olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl daha çok iç talep ağırlıklı bir büyüme gerçekleşmişti. 2014 yılında inşallah daha fazla ihracatın sürüklediği, özel yatırımların daha fazla ağırlık kazandığı bir büyüme bekliyoruz" diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu'da gelecek 10 yıllık süreçte kamu yatırımlarının, özel yatırımlarla birleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, özel yatırımların cazip hale getirilmesi için huzur ve güven ortamının önemli olduğunu söyledi. Yılmaz, önümüzdeki dönemde teşvik politikaları ve huzur ortamının da etkisiyle bölgeye özel sektörün çok daha yoğun yatırım yapmasını beklediklerini bildirdi.

Yılmaz, bir soru üzerine hükümetin seçim ekonomisi uygulamadığını ifade ederek, "Vatandaşımıza bu yükü yüklemedik. Bu yıl peş peşe seçimler yapıyoruz ama mali dengelerimize çok dikkat ediyoruz.Türkiye'de istikrar devam edecek, Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük belirsizliklerin de azaldığını düşünüyorum. Genel seçimlere giderken yine bu ivmeyle rahatlıkla istikrarın korunacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

-Twitter, YouTube gibi sitelerin vergilendirilmesi 

Twitter, YouTube gibi internet sitelerinin vergilendirilmesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sadece belli ülkelerin hukukuna bakarlarsa, belli ülkelere vergi öderlerse bunlar gerçek anlamda küresel şirket olamazlar. Her ülkenin hukukuna saygı duymak ve bütçesine de katkıda bulunmak zorundalar. Çünkü bunlar küresel şirketler. Maalesef bazen bunu göremiyoruz. İşte belli bir ülkenin mahkeme kararlarına uyarken, başka bir ülkenin mahkeme kararlarına uymayabiliyorlar; bu doğru bir yaklaşım değil. Veya belli bir ülkeye vergi öderken diğer bir ülkeye vergi ödememe yoluna gidebiliyorlar, bu da doğru bir yaklaşım değil. Küresel bir şirketseniz bütün ülkelere karşı sorumluluk hissetmeniz lazım, bütün ülkelerin hukukuna karşı saygılı olmanız lazım ve bütün ülkelerin mali dengelerine katkıda bulunmanız lazım."

Yılmaz, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruya da "Sayın Başbakanımız mutlaka belli istişareler yapacaktır ve en isabetli kararı alacaktır. Benim şu aşamada bir yorum yapmam doğru olmaz. Ama vatandaşımızın Başbakanımızı bu ülke yönetiminde aktif bir konumda görme isteğini biliyorum. Yani, gerçekten Başbakanımıza büyük destek var" yanıtını verdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com