Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
"(Moody's) Görünümün değişmesi notun değiştiği anlamına gelmiyor. Diğer taraftan kuruluşların kendi kredibiliteleri de çok sağlam değil"

İSTANBUL (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, "Görünümün değişmesi notun değiştiği anlamına gelmiyor. Diğer taraftan kuruluşların kendi kredibiliteleri de çok sağlam değil" dedi.

Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Moody's kararına ilişkin, özellikle küresel kriz ortamında bir çok kredi derecelendirme kuruluşunun güven vermeyen bir noktaya gittiğini söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşları sağlıklı değerlendirmelerde bulunsaydı küresel krizin yaşanmayabileceğini vurgulayan Yılmaz, "Yüksek notlar verdikleri ülkelerin ve şirketlerin nasıl bir akıbete uğradıklarını hep birlikte gördük. O süreçte kredi derecelendirme kuruluşları oldukça yıprandı, imajları da bozuldu. Belki onun etkisiyle aşırı bir ihtiyatlı yaklaşımları da olabilir" dedi.

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin kredi derecelendirme kuruluşlarından hiç bir dönem olumlu bir hava görmediğinin altını çizerek, şunları kaydetti: 

"Piyasa, kredi derecelendirme kuruluşlarının önünde gitti. Kuruluşlar da piyasayı kabullenmek durumunda kaldı. Bu sefer de yine aynısı olacak diye düşünüyorum. Önemli olan sizin doğru politikalar, sağlıklı politikalar izlemenizdir. İstikrarı devam ettirmeniz, güveni devam ettirmenizdir. Seçimlerle Türkiye'de siyasi istikrar bir kere daha teyit edilmiş oldu. Normalde kredi notlarına, kredi görünümlerine olumlu yansıması gerekir, aksi beklenmez. Belirsizliğin azalması, öngörülebilirliğin artması yatırımcı açısından geleceğin daha iyi görünmesi, kredi notlarına olumlu yansımalı diye düşünüyorum. Değerlendirmeleri detaylı görmek gerekir ama esas olan piyasanın ne dediğidir."

Görünümün değişmesinin notun değiştiği anlamına gelmediğini vurgulayan Yılmaz, diğer taraftan kuruluşların kendi kredibilitelerinin de çok sağlam olmadığını aktardı.

"Az önce büyük yatırımcıların katıldığı bir toplantıdan ayrıldık. Bu toplantıda, Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğini görüyoruz" diyen Yılmaz, son dönemde Türk halkı tarafından teyit edilmiş istikrarın söz konusu olduğuna işaret etti.

Yılmaz, piyasanın bu dönemde gerekli cevabı vereceğini düşündüğünü belirterek, "Önümüzdeki dönemde Türkiye büyümeye, istihdam yaratmaya devam edecek. Kredi derecelendirme kuruluşları da er ya da geç piyasayı takip etmek zorunda diye düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin dış dengelerinin bu yıl geçen yıla göre daha iyi gerçekleşeceğini ifade eden Cevdet Yılmaz, "Kurdaki yukarı yönlü hareketliliğin de burada bir katkısı var. Bu yıl büyümemizde ihracatın payı daha yüksek olacak. Dış dengemiz geçen yıla göre daha olumlu seyredecek, ilk aylarda da bunu görüyoruz" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin de, "İnşallah çok geç bir tarihe kalmadan gerçekleştiğini çok yakında göreceğiz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com