Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
"Sanayi üretimi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artış gösterdi. Dünyadaki sıkıntılı ortama ve bölgemizdeki siyasi gelişmelere rağmen sanayimizin çarkları işlemeye devam ediyor"

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sanayi üretiminin, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 arttığını anımsatarak, dünyadaki sıkıntılı ortama rağmen sanayinin çarklarının işlemeye devam ettiğini söyledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı üyelerini makamında kabul eden Yılmaz, İSO'nun fikri açıdan ve politika oluşturma açısından kendileri için son derece önemli bir iş ortağı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin daha ileri düzeyde, bilgi ve teknoloji temelli, katma değeri yüksek bir sanayi yapısı oluşturması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Şu an ihracatımızın yüzde 95'inden fazlasını sanayi ürünleri teşkil ediyor. 500 milyar dolar ihracat hedefine bizi taşıyacak olan sanayi sektörü. Bu nedenledir ki sizlerle birlikte hazırladığımız Onuncu Kalkınma Planımızda sanayiye çok güçlü bir vurgu yaptık" dedi.

Yılmaz, Türkiye'nin ciddi yatırımlara ihtiyacı olduğunu, bu yatırımları finanse etmek için tasarrufların artırılmasının yanında bu tasarrufların verimli alanlara yönlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Kaynakların daha verimli alanlara dönüştürülmesi için sanayi sektörünün kritik önem taşıdığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Onuncu Kalkınma Planımızın 25 öncelikli dönüşüm programı var. Şu anda bunun için yol haritalarını hazırlıyoruz. Planlarla ilgili hep 'yeterince uygulanmıyor' eleştirisi yapılır. Biraz da o eleştiriye cevap olması için eylem planlarını belirledik ve yakında sizlerle paylaşacağız. Buradaki en önemli unsurlardan biri kaynak kullanımında verimliliği artırmak, dışa bağımlılığı azaltmak. Bölgesel politikalarla sanayi politikalarının birlikte yürütülmesi, üniversite-sanayi işbirliği, yenilikçilik, girişimcilik bunlar hep önemli konular."

İstanbul’un geleceğinin sanayiden bağımsız tartışılamayacağını dile getiren Yılmaz, sanayinin İstanbul'dan Hakkari'ye tüm illerde olması ancak sanayi dönüşümünün her ilin kendi özelliklerine göre işlemesi gerektiğine dikkati çekti.

Bakan Yılmaz, İstanbul'un önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olduğuna işaret ederek, "Bakanlık olarak İstanbul Kalkınma Ajansımız kanalıyla her zaman yanınızda olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye'nin geleceğini planlarken İstanbul'u ihmal etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Sanayi üretiminin, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 arttığını anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Dünyadaki sıkıntılı ortama ve bölgemizdeki siyasi gelişmelere rağmen sanayimizin çarkları işlemeye devam ediyor. Bu açıdan sanayicilerimizi tebrik ediyorum. Türkiye'nin gerçek gücü aslında özel sektör. İhracatımız ilk çeyrekte arttı, dış ticaret açığımızda olumlu yönde daralma var. Turizm gelirlerimiz ilk çeyrek itibarıyla arttı. Bu sene de geçen yıl olduğu gibi büyümeye devam edecek Türkiye. Bu seneki büyüme tahminimiz yine yüzde 4. Bazı tahminlerde daha düşük rakamlar öngörülse de biz hala yüzde 4'ün gerçekleşebilir, realize edilebilir bir büyüme olduğuna inanıyoruz. İlk çeyrek rakamları da bizim beklentimizi destekler nitelikte."

Yılmaz, ekonominin çarklarının işlemesinde belirsizliklerin azalmasının önemli olduğunu belirterek, yerel seçimler sonrasında Türkiye'de siyasi istikrarın devam edeceğine dair güçlü bir sonuç ortaya çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden de Türkiye lehine olumlu bir tablo çıkacağına inandığını ifade eden Yılmaz, son 10 yılda kaydedilen ilerlemenin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

- "Ülkemizi birinci lige taşımalıyız"

Pek çok alanda önemli atılım ve reformların yapılması gerektiği bir döneme girdiklerini dile getiren Yılmaz, "Bu 10 yılda bir atılım daha yaparak tam anlamıyla birinci lig diyebileceğimiz, ileri ülkeler seviyesine ülkemizi taşımamız gerekiyor. Bunun yol haritasını Onuncu Kalkınma Planı'nda ortaya koymuş durumdayız. Altını hep birlikte doldurabilirsek Türkiye bu ikinci atılımını da gerçekleştirecek, ülkemiz çok daha  güçlü bir ekonomiyle dünyadaki yerini almış olacak" diye konuştu.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da Kalkınma Bakanlığı ile her zaman yakın işbirliği içinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz sizi sanayiyi ve geleceği düşünen bir bakanımız olarak tanıyoruz. Hem bireysel birikimleriniz hem de bakanlık tecrübenizle sanayiyle ilgili her daim fikirleri olan bir bakanımızsınız. Önemli olan Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu sanayi durumundan çok yarınların ne şekilde planlanacağı konusu. Türkiye'nin yarınlarına yönelik projeksiyonlarımızda en önemli iş ortağı olarak Kalkınma Bakanlığını görüyoruz."

Konuşmaların ardından kabul, basına kapalı devam etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com