Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de

Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingölde
Bakan Yılmaz: "Kur'an-ı Kerim ve ezanı Muhammedi hepimizin hayatında çok önemlidir. 4+4+4 eğitim reformuyla birlikte Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi, okullarımızda seçmeli ders haline geldi. Bu dersleri tercih eden yeni nesillerimiz devletin bütün okulları

BİNGÖL (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Kur'an-ı Kerim ve ezanı Muhammedi hepimizin hayatında çok önemlidir. 4+4+4 eğitim reformuyla birlikte Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi, okullarımızda seçmeli ders haline geldi. Bu dersleri tercih eden yeni nesillerimiz devletin bütün okullarında bunu öğrenme imkanına sahipler" dedi.

Bakan Yılmaz, Bingöl Şehir Spor Salonunda düzenlenen "Halkoyunları Yarışması İl Birinciliği" ile TBMM Fen Lisesindeki "En Güzel Kur'an-ı Kerim ve Ezan Okuma" yarışmalarını izledi.

Halkoyunları yarışmasında dereceye giren ekiplere kupalarını veren Bakan Yılmaz, burada oyuncularla bir süre halay çektikten sonra TBMM Fen Lisesine geçti.

Kur'an-ı Kerim ve Ezan Okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödüllerini veren Bakan Yılmaz, iyilik üzerine yapılan yarışmalara katılan herkesin kazandığını, kötülükte yarışanların da her zaman kaybettiğini belirterek, yarışmaya katılan bütün öğrencileri tebrik etti.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere bir iş adamının altın, başka bir iş adamının da ortaöğretim bursu hediye ettiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kur'an-ı Kerim ve ezanı Muhammedi hepimizin hayatında çok önemlidir. 4+4+4 eğitim reformuyla birlikte Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi, okullarımızda seçmeli ders haline geldi. Bu dersleri tercih eden yeni nesillerimiz devletin bütün okullarında bunu öğrenme imkanına sahipler. İmam hatip liseleri de bir dönemin mağduriyetinden kurtulmuş oldu. Artık çok şükür, çok farklı bir şekilde imam hatip liselerimiz çok yaygın şekilde halkımıza hizmet ediyor. Bundan dolayı başta başbakanımız, meclisimiz ve bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum."

Yılmaz, Kur'an-ı Kerim'i güzel okumak kadar anlamanın da çok önemli olduğunun altını çizerek, "Kur'an-ı Kerim'i güzel okumak kadar onun içeriğini de iyi anlamak ve hayatımıza yansıtmak gerekiyor. Hem şekliyle hem özüyle bütün toplumumuzda bunu gençlerimiz yaygınlaştıracaklar. Böylece çok daha iyi, çok daha ahlaklı bir toplum olma yolunda da güzel katkısı olacaktır" diye konuştu.

10 öğrencinin katıldığı yarışmada, jüri üyelerinin birincileri belirlemek için yaptığı hesabın uzun sürmesi üzerine "Matematik çok önemlidir" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu güzel organizasyonla birlikte bir de küçük bir tavsiyem olacak. Matematik çok önemli. Bütün dersler, bütün okullar için çok önemli. İmam hatiplerde de matematiği daha kuvvetli hale getirmemiz lazım. Az önce baktım, arkadaşlarımız hesap kitap yaparken bayağı yoruldu. Benim tavsiyem şu, bilgisayardan çok iyi anlayan arkadaşlar var. Güzel bir matematik programı yazalım. Puanları hemen yazalım, jürilerimiz puanlarını girsinler otomatik olarak hemen bu iş hesaplanabilir. Bundan sonraki yarışmalarda bunun da altyapısını kuralım."

Eşitlik ve denge kavramlarının matematikten geldiğine değinen Yılmaz, "Matematiği iyi bilen toplumlar, her alanda daha başarılı olurlar diye düşünüyorum. Bu yüzden matematiğe daha ayrı bir önem verelim ve topluma matematiği sevdirelim. Hayatla matematiğin ilişkisini iyi kuralım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com