Kalkınma Bakanı Yılmaz, Karabük'te

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Karabükte
Yılmaz: "Eski üniversite anlayışını bir kenera bırakmamız lazım. Etrafını yüksek duvarlarla örmüş, toplumdan, ekonomiden ve hayattan kopuk bir üniversitenin takdir edersiniz ki kalkınmaya çok bir faydası olmuyor"

KARABÜK (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Eski üniversite anlayışını bir kenara bırakmamız lazım. Etrafını yüksek duvarlarla örmüş, toplumdan, ekonomiden ve hayattan kopuk bir üniversitenin takdir edersiniz ki kalkınmaya çok bir faydası olmuyor" dedi. 

Yılmaz, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, üniversiteler ilk kurulduğunda "tabela üniversiteleri olacak" diye eleştiride bulunanların olduğunu söyledi.

"Böyle diyenler, gelip Karabük Üniversitesini gezsin, burayı görsün" diyen Yılmaz, "Karabük Üniversitesi her alanda kısa sürede olağanüstü atılım gösterdi" ifadesini kullandı.

Şehirlerin planlamasını üniversiteyle yapmak gerektiğini belirten Yılmaz, "Artık ikisi iç içe, kaderleri bir. Sayının ötesinde üniversite-sanayi-toplum-yerel yönetim iş birliği çok önemli" diye konuştu.

Üniversitelerin 3 işlevi olduğunu düşündüğünü ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bunlardan bir tanesi eğitim, diğeri araştırma ve kalkınma. Üniversiteler sadece eğitim ve araştırma kurumları değil. Üniversitelerin kalkınmada lokomotif olduğunu vurgulamak istiyorum. Eski üniversite anlayışını bir kenara bırakmamız lazım. Etrafını yüksek duvarlarla örmüş, toplumdan, ekonomiden ve hayattan kopuk bir üniversitenin takdir edersiniz ki kalkınmaya çok bir faydası olmuyor. Belki iyi bir eğitim verebilir, araştırmalar yapabilir ama açık olmayan, girişimci olmayan bir üniversitenin kalkınmaya sağlayacağı katkılar da sınırlı olacaktır."

Yılmaz, bu yönden Karabük'ü takdir ettiğini belirterek, "Kardemir'le yapılan iş birliği bölgeyi kalkındırmaktadır. Kalkınmanın anahtarı, bilgi ve teknoloji. En iyi ham maddemiz, bilgi ve teknoloji aslında. Katma değeri yüksek ürünler yapmak, yenilikçilik yapmak, girişimciliği geliştirmek... Bütün bu noktalarda üniversitemizin hayati bir rolü olduğunu özellikle belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz, daha sonra üniversite kampüsündeki Demir ve Çelik Enstitüsü ile stadı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com