"Kalp hastaları oruç tutmasın" uyarısı

"Kalp hastaları oruç tutmasın" uyarısı
Uzmanlar, Ramazan ayında kalp hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, Ramazan ayında kalp hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini söyledi.
Oruç tutmanın sağlıklı insanlar için çok yararlı olduğunu ancak sağlık sıkıntısı olan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan kardiyoloji uzmanları, yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle bazı tehlikelerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Uzmanlar, oruç tutanları ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaları, iftar yemeğini ise yavaş ve az miktarda yiyerek birkaç saat sonra öğün takviyesi yapmaları konusunda uyardı. İftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenmenin organizmanın anormalleşmesine sebep olduğunu aktaran uzmanlar, 'Şişman insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamaları yanlış bir yaklaşımdır. Eğer dikkat edilmez ise oruç kilo aldırır. Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasında ve orucun sıvı gıdalar ile açılmasında yarar vardır' dedi.
Oruç tutan kişilerin kalp damar sisteminde pıhtılaşma olaylarının azaldığını söyleyen uzmanlar, bunun yanında kalp krizi riskinin de önemli ölçüde düştüğünün altını çizdi. Oruç sayesinde yararlı kolesterolün (HDL) arttığını, kötü huylu kolesterolün (LDL) azaldığını belirten uzmanlar, 'Koroner kalp hastalığı riskinin de oruç tutanlarda düştüğü görülmüştür. Bu bulgularla sağlıklı kişilerde orucun koroner kalp hastalığından koruyucu olabileceği söylenebilir. Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için oruç riskli olacaktır. Özellikle bol yağlı kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirme riski yüksektir' diye konuştu.
Uzmanlar, kalp krizi geçiren yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastalarda, hastalık ilaçlarla kontrol altına alınmış bile olsa oruç tutmanın riskli olduğunu vurguladı.
İftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi sebebiyle sınırlı pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmaya zorlandığını belirten uzmanlar, 'Bir de hızlı ve bol yemek sonrası mide ve bağırsak sindirim sisteminin kan dolaşımı artar bu da kalbe ilave yük getirir. Aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar. Bu yüzden kalp yetersizliği ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlara oruç tutmak önerilmemektedir' diye konuştu. Hipertansiyonu olan hastaların oruçlarını açtıklarında özellikle tuzsuz perhizlerine sadık kalmaları gerektiğini belirten uzmanlar, 'İftardan sonra beslenmelerini iki küçük öğüne yaymalarında yarar vardır' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com