Kalp hastalıklarından korunmanın 4 altın formülü

Kalp hastalıklarından korunmanın 4 altın formülü
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Bilsel, kalp hastalıklarından korunmak için sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, düzenli yürüyüş yapmak, olumlu, seven ve sevilen bir kişi olmak için çaba sarf etmek gerektiğini belirtti.

Bilsel, yaptığı açıklamada, dünyada bir numaralı ölüm nedeninin Dünya Sağlık Örgütü tarafından koroner arter hastalıkları olarak ilan edildiğini hatırlatarak, 75 yaşından önce kadınlarda yüzde 42, erkeklerde yüzde 38 ölüm sebebinin koroner arter hastalıkları olduğuna dikkat çekti. Kişilerin hayat tarzı değişikliği yapması, sağlıklı hayat tarzını benimsemesi ve uymasının koroner arter hastalıklarını büyük oranda önlediğini dile getiren Bilsel, kalp hastalıklarından korunmak için şu önerilerde bulundu:
 
“-Sigarayı bırakın ve dumansız bir ortamda yaşayın: Avrupa’da genç popülasyonda kalp damar hastalıklarının en fazla olduğu ülke Türkiye. Bunda en önemli sebep sigara kullanma sıklığının Türkiye’de daha fazla olması. Pasif içicilerde de risk yüzde 30 artmakta. 40 yaşından önce sigarayı bırakanlarda ortalama ömür 5 yıl uzar.
 
-Sağlıklı beslenin: Akdeniz mutfağının kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir. Özellikle doymuş yağ yerine doymamış olan bitkisel yağları kullanın. Günde 5 gramdan az tuz, 200 gram taze meyve ve sebze tüketin. Haftada 2 kez balık yiyin. Beyaz un ve şeker yerine tam tahıllı gıdalarla beslenin.
 
-Düzenli yürüyüş yapın: İdeali haftanın 7 günü, günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapmaktır. Ayda yılda bir yapılan halı saha maçı kalp krizi riskini 2 kat, nadir yapılan kondisyonsuz ağır egzersiz ise ani ölüm riskini 20 kat artırır.
 
-Olumlu, seven ve sevilen bir kişi olmak için çaba sarf edin: Huzur, olumlu duygular kalbe faydalı ve kalp hastalıklarından koruyucudur. Yalnızlık, sosyal izolasyon, destek görmemek, işte ve aile hayatında stres altında olmak, depresyon, anksiyete, öfke dolu olmak kalp krizi riskini belirgin olarak artırır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com