Kalp krizine karşı iPhone uygulaması

Kalp krizine karşı iPhone uygulaması
Amerikalı araştırmacılar, uygulamayla ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların hayatını kurtarmayı umuyor.

Araştırmacılar, yeni bir iPhone uygulamasıyla kalp krizlerinin teşhisini kolaylaştırmayı umuyor.  Uygulama, özellikle ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STEMI) adıyla bilinen ve teşhisi oldukça zor olan bu kalp krizi türünü erken teşhis etmeyi amaçlıyor. Uygulama teşhisi de sağlık ekiplerine derhal bildiriyor.
 
ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STEMI) diğer kalp rahatsızlıklarının aksine EKG çekildiğinde hemen teşhis edilemiyor. Ancak deneysel aşamadaki iPhone uygulamasıyla, acil servis elemanları, EKG çekip sonuçları hastaneye en hızlı şekilde gönderiyor.
 
Uygulama Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi profesörlerinden David Burt ile öğrencileri tarafından geliştirildi. Burt, bu uygulama ile hastaların hayatlarının kurtarılma şansının yüksek olmasını umuyor.  Uygulamadan gelen EKG sonuçları doğrultusunda doktorlar, acil servise gelecek ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüslü hastaya daha hazırlıklı olabilecekler.
 
Uygulama, EKG sonuçlarını dört saniye içinde hastaneye gönderebiliyor. Elektronik posta ile gönderilen sonuçlar ise 38 ila 114 saniye içinde hastaneye ulaşıyor. Bu saniye farkı, kalp krizi geçirenler için hayati önem taşıyor. (CTK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com