Kalp,damar ve şeker hastaları dikkat!

Kalp,damar ve şeker hastaları dikkat!
Uzmanlar yaklaşan kurban bayramında et tüketimi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Uzmanlar, Kurban Bayramı’nda et tüketimi konusunda uyarılarda bulunuyor. Aşırı et tüketiminin birçok hastalığa neden olacağını belirten uzmanlar, etin fazla yenmesi durumunda kalp damar hastalıklarına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Şeker, tansiyon ve kalp damar hastalarının fazla et tüketmemeleri tavsiye ediliyor.
    Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Ayhan Demirel, bayramda aşırı et tüketiminin mideyi olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Her besin öğesinin vücut içindeki işleyişi ve sindirim biçimi farklılık gösterir. Dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı'nda gereğinden fazla miktarda et tüketimi birçok rahatsızlıklara neden olabileceği gibi, olan rahatsızlıkların da ilerlemesine neden olabilir. Bunlardan biri de mideye olan olumsuz etkileridir. Aşırı miktarlarda et tüketiminin yanında ete uygulanan pişirme teknikleri de önemlidir. Pişirme yöntemi olarak kavurma ve kızartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artıracak yöntemler tercih edilmemelidir.” dedi.
    Fazla et tüketimi ile tansiyon yükselmesi, şişmanlık ve metabolizma dengesinin bozulacağından, bunun diyabete yol açabileceğini kaydeden Demirel, etin az ve bol limonlu yeşil salatayla tüketilmesi gerektiğini söyledi. Diyabet, tansiyon ve kalp damar hastası olanların aşırı et tüketmesinin sakıncalığı olacağına vurgu yapan Demirel, “Kronik hastalıklardan en yaygın olanları diyabet, tansiyon ve kalp damar hastalıklarıdır. Bu hastalıklardan biri veya birkaçı birlikte bulunan kişiler beslenmelerine dikkat etmeleri gereğinden dolayı aşırı miktarlarda et tüketmeleri sakıncalıdır. Aşırı miktarlarda ve uygun şartlarda pişirilmemiş etler tansiyonun ve şekerin yükselmesine neden olur. Doymuş yağların aşırı miktarlarda tüketimi kalp damar hastalıkları için sakıncalıdır ki et fazla miktarda doymuş yağ içerir. Fazla miktarlarda kırmızı et tüketimi kan basıncını olumsuz etkileyeceği için tansiyonun yükselmesine neden olabilir.” diye konuştu.
    Demirel, kurban etlerinin nasıl saklanacağı konusunda da şu tavsiyelerde bulundu: "Etler, uzun süre saklanılmak istenildiğinde birer pişirimlik parçalara ayrılarak yağlı kağıda sarılarak, -2 derecede buzdolabında bir kaç hafta saklanabilir. Etler soğuk depolarda dondurularak -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmuş etler, soğuk yerde yani buzdolabında çözdürülür. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulması tehlikelidir."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com