Kamboçyalılar, Laos'un sınırda yaptığı baraja karşı

Kamboçyalılar, Laosun sınırda yaptığı baraja karşı
İki ülke sınırındaki barajın çevre kirliliğine yol açacağı ve bölgedeki yunusların varlığını tehlikeye atacağı belirtiliyor

PHNOM PENH (AA) - Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos'un Kamboçya sınırında inşa etmeye başladığı barajın, çevre kirliliğine neden olacağı ve bölgedeki yunusların varlığını tehlikeye atacağı, bu nedenle Kamboçya'nın baraja karşı olduğu bildirildi.

Mekong nehri üzerindeki baraj, Kamboçya başta olmak üzere Tayland ve Vietnam'da geçim kaynaklarına ve bölgedeki balık varlığına olumsuz etki yapacağı nedeniyle protesto ediliyor.

Kamboçya Su Kaynakları Bakanı Lim Kean Hor, hafta sonu Vietnam'da düzenlenen bir toplantıda Don Sahong barajının olası çevre etkisini araştırdıklarını belirtti. Protestolara rağmen Laos bölgede önemli ölçüde elektrik enerjisine ihtiyaç olması nedeniyle baraj inşaatının sürdüğünü belirtiyor.

Çin sınırından başlayarak Myanmar, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam ve Güney Çin Denizi'ne kadar uzanan Mekong nehri, 2703 kilometre uzunluğuyla Güneydoğu Asya'nın en uzun nehri olma özelliğini taşıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Malezyalı bir şirket tarafından 256 megawatt gücünde kurulacak barajın göçmen balıklar, besin dengesi ve yok olma tehlikesi yaşayan Irrawaddy yunuslarının neslini tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Güneydoğu ve Doğu Asya bölgelerindeki büyük nehirlerde ve haliçlerde yaşayan Irrawaddy yunuslarından bölgede sadece 85 tane kaldığı kaydediliyor.

WWF Kamboçya Direktörü Chhith Sam Ath, iki ay önce barajın yapım çalışmaları kapsamında nehir kaynağında yapılan kanalın yunusların varlığını hızlı şekilde azaltacağını belirtti.

Uluslararası Nehir Grubu ise Kambçoya ve Vietnam hükümetlerinin yeterli çaba göstermediğine işaret ederek, Mekong Komisyonu'na üye ülkelerin liderlerinin barajın negatif çevre ve sosyal etkilerini fark etmesi gerektiğini ifade etti.

Çevre örgütlerinin tepkilerine rağmen, nehirdeki baraj inşaatına başlayan Laos, bu yılın sonunda barajın tamamlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com