Kamer Genç İle Uslu arasındaki kavga sürüyor!

Kamer Genç İle Uslu arasındaki kavga sürüyor!
Geçen hafta CHP'li vekil Kamer Genç'in AKP'li Uslu arsında başlayan gerginlik, bugünkü genel kurul'da yeniden alevlendi.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'li Kamer Genç'in Meclis İdare Amiri olan Salim Uslu tarafından kürsüden indirilmesine ilişkin tartışma yeniden alevlendi. AKP'li vekiller ile CHP'li vekiller birbirlerinin üzerine yürümek istedi.

CHP, TBMM Danışma Kurulunun toplanamaması nedeniyle grup önerisini Genel Kurula taşıdı. CHP Grup Başkanekili Muharrem İnce, öneri lehinde konuşmak için kürsüye çıktığı sırada, bir grup milletvekili CHP sıralarının önüne toplanarak, TBMM İdare Amiri Salim Uslu ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç arasında yaşanan tartışmaya ilişkin görüntüleri Genel Kurula gösterdi. İnce, ''Geçtiğimiz günlerde burada bir zorbalık oldu. Kürsüdeki bir milletvekilimiz burada iteklendi, merak etmeyin bugün olmaz. Bunu yapan önce bakar, CHP grubuna da bakar, az kişi var, sonra kürsüdekine bakar kalp krizi geçirmiş, onu itekleyebilirim diye, ancak o zaman olur'' diyerek CHP'li milletvekillerinin yerlerine oturmasını istedi.

ÇOĞUNLUK DİKTATÖRLÜĞÜ İŞTE BUDUR!

İktidarın çeşitli yollarla muhalefetin sesini kısmaya çalıştığını iddia eden İnce, "Hızınızı alamadınız, şimdi şiddete başvuruyorsunuz. 23 Nisan 1920'den beri bir ilki gerçekleştirdiniz; kürsüdeki milletvekilini iteklediniz, ite kaka kürsüden indirdiniz, şiddet uyguladınız, zorbalık yaptınız, eşkıyalığı Meclise taşıdınız. Bu yapılan bir kişinin densizliği zorbalığı değildir, zorbalığın topyekün desteklenmesi ve sahiplenmesidir. Bugün Başbakan da bu zorbalığı desteklemiştir. Bu ülke 61 başbakan yaşamış, Sayın Recep Erdoğan'dan daha küfürlü konuşan ikinci bir başbakan tanıyor musunuz? Çoğunluk diktatörlüğü işte budur. 170 bin avroluk işçi parasıyla alınmış araca binmeye alışkın sendika ağası, meclis ağalığına, sultan fedailiğine soyunmuştur. Bu zat, TBMM'de idare amirliği yapamaz. Ona önerim şudur; Başbakan'ın bin 400 koruması var, alsın Salim Uslu'yu yanına koruma işini toptan halletsin. Kürsüde konuşan milletvekillerini oy çokluğuyla susturmak faşizmin ta kendisidir, çoğunluk diktatörlüğünün çok açık göstergesidir" diye konuştu.

Öneri aleyhinde konuşan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, grupların daha önce gensoru görüşmeleri konusunda anlaştığını, ancak muhalefetin kendi içinde tutarsız ve kararsız olduğunu, bu hareketle Meclisin itibarının milletin gözünde düşürülmek için uğraşıldığını savundu. "CHP'lilerin kürsüye saldırmak, zorbalık yapmak" için esas duruşta olduğunu gördüklerini söyleyen Elitaş, "Geçen hafta Meclis Başkanvekili, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'i gündeme bağlı kalmak için uyarıyor, sonra sözünü kesiyor. Ancak kendisi Meclis Başkanvekili ile diyaloğa girip hakaretamiz sözler ediyor. Bunun üzerine idare amirlerini görev davet ediyor. Muhalefet partisinden idare amirlerinin göreve başında olması gerekirken onlar yan gelip yattığı için AK Parti'li idare amiri görev yapıyor. Siz kürsüyü işgal eden bir bir milletvekilini indirmiyorsunuz. Grup başkanvekilleri bostan korkuluğu mu, ne iş yapar? Sükuneti sağlamayacaksa, faşistçe bir uygulamayı içine sindirecekse görevini yapmıyor demektir. Savunduğunuz milletvekili ağza alınmayan sözler söyleyen bir milletvekili...Kamer Genç'in ne olduğunu, nasıl milletvekili olduğunu Kemal Ağabey'e (Kemal Anadol) sorabilirsiniz. Onun tabiriyle, 'ilk defa yanaşma meclisine', arkasından bir partiye, sonra başka bir partiye geçmiş, belli zamana gelene kadar kendi başına çalışmaya çalışmış. Ondan parti içinde rahatsız olan grup başkanvekili olduğunu biliyorum ama ne hikmetse, CHP'nin kahramanı haline geldi. Meğer CHP'nin Kamer Genç'i olmaya hevesli onlarca
milletvekili varmış. Hayırlı olsun
" ifadelerini kullandı.

Elitaş, kendisine tepki gösteren milletvekillerine, ''Niye alınganlık gösteriyorsunuz. Diken mi battı? CHP'i temsil etme görevi Kamer Genç'e kaldıysa, Atatürk'ün kurduğu CHP'nin vay haline. Atatürk bu resmi görmüş olsaydı hepinizi falakaya yatırırdı'' dedi.
Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de, 'yalakalık ve Atatürk düşmanlığı'nın bir milletvekilinin bir başka milletvekili için kullanmaması gereken suçlama sözcükleri olduğunu belirterek, konuşmasını bilenler ve sözü olanların hakarete başvurmayacaklarını söyledi. Aynı idealleri olanların yan yana durmasında bir sakınca olamayacağını ifade eden Metiner, ''Sayın Başbakan'ı sevmek, onun arkasından yürümek yalakalık değil, onurdur. Eşkıya sözünü benim bildiğim İnönü, Demirel hükümeti için kullanmıştır. CHP bugün Demirel'i baş tacı ediyor. Bu da sizin paradoksunuz olsun. Ben Atatürk düşmanı olsaydım, bunu açık yüreklilikle söylerdim'' diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişinden kin çıkarılmasına gerek olmadığını, ancak Türkiye'nin kendi geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini savunan Metiner, ''Bugün 15 Kasım. Dersim katliamının yıldönümü. Bugün o katliamın doğrudan muhatabı olan bir ailenin çocuğu olan Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı... Bu da Cumhuriyetin ve CHP'nin bir kazanımı'' dedi.

12 EYLÜL DARBECİLERİ YÖK'ÜN KURUCU ÜYESİYDİ!

Yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili İnce, insanların geçmişte başka partilerde siyaset yapmış olabileceğini belirterek, AKP'li Elitaş'ın da daha önce Anavatan Partisi Kayseri İl Başkanı ve belediye başkan adayı olduğunu, aynı şekilde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın başka partilerde siyaset yaptığını, AK P'li Vecdi Gönül'ün de ''12 Eylül'ün paşalarının YÖK kurucu üyesi'' olduğunu iddia etti.

"ATATÜRK BİZ GÖRSEYDİ DİRENİŞİMİZ İÇİN KUTLARDI"

İnce, ''Atatürk bizi görseydi eminim ki direnişimiz için kutlardı ama siz mutlaka sporcu olurdunuz. Dünyanın en iyi 100 metre koşucusu olurdunuz. Siz geometrik üstünlüğünüze güvenerek bizi yenebileceğinizi, ezebileceğinize inanıyorsunuz. Bize göre geometrik hacim kazanmış olabilirsiniz, önemli olan niteliktir'' dedi.

BİZDEN KOLLUK GÜCÜ KULLANMAMIZI BEKLEMEYİN

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, Elitaş'a tepki göstererek, ''İdare amirleri olarak bizleri Genel Kurulda kolluk gücü olarak görmek istiyorsa, bu bizi de sizleri de çok küçültür. Parlamentolarda fiziki müdahale olmaz, söz olur. Salim Uslu'nun kürsüden milletvekilini fiziki müdahaleyle indirmesine karşı geliyoruz'' diye konuştu.ası gerekirken onlar yan gelip yatt

TBMM İdare Amiri Adnan Keskin, Elitaş'ın konuşması karşısında hayretler içinde kaldığını belirterek, '' Faziletsizlikler, fazilet kırıntılarını örtemez. Bunu savunmak zorunda kalan Elitaş, haksızlık ve hukuksuzluğu örtmeye çalışıyor. Bu yaklaşım sakatatçı dükkanında parfüm satmaya benziyor'' ifadelerini kullandı.

İdare amirlerinin görevinin içtüzükte belirlendiğini hatırlatan Keskin'in konuşması sırasında bazı milletvekillerinin tepkisi, Genel Kurulda tartışmaya yol açtı. Keskin'in de yanıt vermesi üzerine Genel Kurulda gerginlik yaşandı. Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime ara verirken, tartışma arada da sürdü. CHP ve AKP'li bazı milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümesine, grup başkanvekilleri ve idare amirleri engel oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com