Kameralarla izleniyor

Kameralarla izleniyor
İBADETHANENİN İÇ VE DIŞ CEPHESİNE YERLEŞTİRİLEN 4 AYRI GÜVENLİK KAMERASI, 24 SAAT SÜREYLE KAYIT YAPIYOR

502 yıllık Kütahya Karagöz Ahmed Paşa Camii, hırsızlık olaylarına karşı iç ve dış cephesine yerleştirilen toplam 4 kamerayla gece ve gündüz takip altına alındı.
Cami cemaatinden toplanan yardımlarla tarihi ibadethane, ayakkabı hırsızlığına karşı kamera sistemiyle 24 saat süreyle izlenip gözetlenmeye başlandı.
Caminin iç ve dışı olmak üzere toplamında 4 noktada kurulan güvenlik kamerası sistemi, toplam bin 500 liraya mal oldu.
Hırsızlık olaylarını önlemek için camiyi kamera sistemiyle donattıklarını söyleyen cami imamı, 'Camimizde sürekli ayakkabı çalıntısı oluyordu. Bu hırsızlık olaylarının önlemini alamayınca güvenlik sistemi kurduk. Caminin iç ve dışında toplamında 4 noktada güvenlik kamerası kurduk. Kamera kayıtları 2 ay süreyle muhafaza edilebiliyor' dedi.
Caminin güvenlik kameralarıyla kayıt altına alındığı, ibadethanenin çeşitli yerlerine yerleştirilen yazılarla vatandaşlara duyurulmaya çalışılıyor.
Kütahya'da ilk defa bir caminin hırsızlık olaylarına karşı güvenlik kamerası sistemiyle donatıldığı belirtildi.

KAMERA KAYIT SİSTEMİNE GEÇİLEN KARAGÖZ AHMED PAŞA CAMİİ HAKKINDA BİLGİLER
'Cumhuriyet caddesi, Sevgi Yolu üzerinde bulunan Karagöz Ahmet Paşa tarafından 1509 yılında yaptırılmasına başlanmıştır. Paşanın Kütahya ovasındaki savaşta yakalanarak 1511 de şehid edilmesi üzerine ve vasiyeti gereğince yarım kalmış olan camii, medrese ve sübyan mektebi, hanımı tarafından tamamlanmış ise de imaret yaptırılamamıştır. Kargir ve taştan yapılmış olan bu cami, Mimar Sinan'dan önceki Osmanlı mimari tarzının tipik örneklerinden biridir. Oniki köşeli üç kasnak üzerine oturtulmuş bir kubbesi vardır ve Kütahya camii kubbeleri içerisinde en büyüğüdür. Kiremitle örtülüdür. Caminin kuzey yönünde 15x15 metrekarelik ağaçlı bir avlusu ve ortada şadırvanı vardır. 1,40 metre kalınlığında bulunan dört duvar üzerine inşa edilen bu Cami 12,80 X 14,30 metrekaredir.Camide aynı anda 500 kişi ibadet edebiliyor.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com