Kamışlı'da gergin bekleyiş!

Kamışlı'da gergin bekleyiş!
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin hemen karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde, Kürtler'in Esad yanlısı askerlerin çekilmesi için verdiği süre bugün doluyor.

Kamışlı’da bu nedenle gergin bir bekleyiş sürerken, dün Kürtler’in kentin büyük bölümünü eline geçirdikleri öne sürüldü. Kamışlı’dan mayınlı alanı geçen çoğu asker olan 31 kişi Türk güvenlik güçlerine sığındı.

Kürt grupların Esad yanlısı askerlere kenti terk etmesi için verdiği 7 günlük süre bugün dolarken, Kamışlı’da havaalanı, sınır kapısı ve resmi kurumlar hariç tüm yerleşim alanlarının Kürtler’in eline geçtiği ve bütün yüksek binalarda Kürtler’i temsil eden bayrağın asıldığı iddia edildi.

Suriye askerleri garnizonlarından çıkmazken, silahlı Kürt güçleri mahallelerde devriye geziyor. Dış mahallelerde ise kontrol noktaları oluşturuyor.

Kuzey Suriye'de Kürtlerin Kobani, Afrin, Amude, Ayn El Arap ve Tirbespi'de yönetimi devraldığını açıklamasından sonra gözler bölgenin merkezinde olan en büyük kent Kamışlı'ya çevrildi. Suriye ordu birlikleri, Kürt Halk Savunma Birlikleri ve muhalif Özgür Suriye Ordusu, Kamışlı üzerindeki satranç oyununun tarafları durumunda. Mardin'in Nusaybin ilçesinin tam karşısında yer alan ve Kuzey Irak'taki Kürt bölgesine de sınır olan kentte, Suriye askerleri hâlâ giriş çıkışları kontrol altında tutuyor. Devlet binalarında halen Suriye bayrağı dalgalanıyor. Ancak kent içinde askerler sokakları Batı Kürdistan Halk Meclisi'ne (MRGK) bağlı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) bırakmış durumda. Askerler garnizonlarından çıkmazken, silahlı YPG güçleri mahallelerde devriye geziyor, dış mahallelerde kontrol noktaları oluşturuyor. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com