Kamu Diplomasi Koordinatörlüğünden yeni internet yasasına dair açıklama

Kamu Diplomasi Koordinatörlüğünden yeni internet yasasına dair açıklama
Koordinatörlük, yeni internet yasasına dair kamoyunda yanlış bilinen konulara ilişkin açıklama yaptı-Açıklamada, mahkeme kararının sadece kişilik hakkının ihlal edildiği bölüm veya URL ile ilgili olacağından yalnızca sayfanın engelleneceği, bütün bir site

Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü, yeni internet yasasında mahkeme kararlarıyla internet sitelerinin tamamının kapatılmasının söz konusu olmadığı, kapatma kararının sadece kişilik hakkının ihlal edildiği bölüm veya URL ile ilgili olacağını bildirdi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, yeni internet yasasının kamuoyunda tartışmalara neden olduğu, basın - yayın organları ile sosyal medyada haksız şekilde "sansür yasası" olarak nitelendirildiği belirtilerek, yasaya dair detaylı ve açıklayıcı bilgi notu paylaştı.

Kişilik haklarına hakaret, iftira, küfür, aşağılama gibi davranışlarla saldırıda bulunulması halinde, sulh ceza mahkemeleri dışında hiçbir kuruma yetki verilmediği vurgulanan açıklamada, bu gibi durumlarda kişilik haklarına saldırıda bulunulan kişinin sulh ceza mahkemesine gitmesiyle sürecin başladığı ifade edildi.

Hakimin 24 saat içerisinde şikayetçinin lehine karar vermesi halinde URL adresine (link) erişimin engellenmesi kararının alınacağı ve bu kararın mahkeme tarafından Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilmesiyle devam eden süreçte, Birlik'in 4 saat içerisinde tüm sağlayıcılara ulaşarak URL'ye erişimi engellemesiyle sürecin tamamlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, mahkeme kararının sadece kişilik hakkının ihlal edildiği bölüm veya URL ile ilgili olacağından yalnızca sayfanın engelleneceği, bütün bir sitenin kapanmasının önlendiği belirtildi.

Yasadışı dinleme / görüntüleme, kişisel verilerin paylaşımı gibi ihlallerde yaşanacak gecikmenin mağdur için telafisinin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, bu nedenle mağdurun talebiyle "tedbiren ve geçici olarak erişim engelleme" imkanının sağlandığı bildirildi.

Bu gibi durumlarda nihai kararın 48 saat içinde sulh ceza mahkemesi tarafından verileceğine işaret edilen açıklamada, süreç hakkında şu bilgiler verildi:

"- Kişi URL adresi ve kimliğini ispatlayıcı bilgi ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) başvurur.

- TİB, mağdurun talebini Erişim Sağlayıcılar Birliğine iletir.

- Erişim Sağlayıcılar Birliği, tedbir amacıyla 4 saat içinde URL adresine erişimi engeller.

- Başvuru sahibi, en geç 24 saat içerisinde sulh ceza mahkemesine başvurmak zorundadır.

- Mahkeme, 48 saat içerisinde karar alır.

- Karar şikayetçinin lehine ise, URL adresine erişiminin engellenmesi kararı mahkeme tarafından Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilir, böylece tedbiren alınmış engelleme durumu devam eder.

- Karar aleyhte ise mahkeme tarafından Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilir, engelleme kaldırılır.

- Erişim Sağlayıcıları Birliğine 48 saat içinde herhangi bir mahkeme kararı ulaşmazsa, engelleme otomatik olarak kalkar."

Özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda mağdurun başvurusu beklenmeden veya mağdurun başvuru yapmasına imkanı bulunmayan hallerde ise TİB başkanının talimatıyla Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından engellenme yapılabileceği, bu karara karşı da sulh ceza mahkemesine itiraz yolunun açık tutulduğu belirtildi.

Yasadan önce özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği durumlarda, sulh mahkemesinden çıkacak karar için en az 5 gün beklendiği, karar olumlu olsa bile; mağdurun, mahkeme kararıyla Türkiye'deki yaklaşık 200 servis sağlayıcısının her birine tek tek başvurarak kararı tebliğ etmesinin gerektiği anımsatılan açıklamada, "Sürecin uzun, uygulamaların sağlıksız olması nedeniyle mahkeme kararlarının % 99'u uygulan(a)mıyordu. İşte tam da bu eksiklik nedeniyle, yeni yasa ile birlikte koordinasyon amacıyla Türkiye Erişim Sağlayıcılar Birliği kuruluyor. Bu birlik bünyesinde Kamu Kurumları bulunmayacak. Yargı kararları mahkeme tarafından doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletilecek ve böylece gecikmelerden kaynaklanan mağduriyetler giderilmiş olacak" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada yasanın İstanbul merkezli operasyon ve Gezi Parkı merkezli olaylar sebebiyle hazırladığı eleştirilerine de cevap verilerek, sanılanın aksine sürecin her iki olayla da alakası olmadığı, yasayla ilgili hazırlık çalışmalarının 2 yılı aşkın süredir devam ettiği, İnternet Geliştirme Kurulu'nun bu süreçte sektörden 40'ı aşkın kurum ve kuruluştan görüş alarak, önerileri Nisan 2013'te Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına iletti bilgisine yer verildi.

"Trafik bilgisiyle vatandaşlar fişlenecek mi?" sorusuna da yanıt verilen açıklamada şöyle devam etti:

"Trafik bilgisini, çok basit şekilde detaylı telefon faturalarına benzetebiliriz. Detaylı telefon faturaları, kullanıcının sadece görüştüğü numaraları ve konuştuğu dakika uzunluğunu içerir, konuşmanın içeriğini göstermez. İnternet trafik bilgisi de aynı şekilde kullanıcının yalnızca girdiği adresleri ve giriş tarihini gösterir. İçeriğe dair hiçbir bilgi barındırmaz. Yeni yasayla trafik bilgileri, iki yılı geçmemek kaydıyla herhangi bir devlet kurumu tarafından değil, servis sağlayıcılar tarafından saklanacaktır. Bu bilgiler, yalnızca mahkeme kararıyla herhangi bir soruşturmayla ilgili geriye dönük inceleme yapılması durumunda kullanılacaktır. Bu madde, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyinin düzenlemeleri ve tavsiyeleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Nitekim AB üyesi ülkelerde trafik bilgilerinin saklanması yine 6 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde yapılmaktadır. Ayrıca, erişim ve içerik sağlayıcılar için mevcut kanunda bulunan hapis cezası kaldırılarak, sektördeki büyük uluslararası firmaların Türkiye'de faaliyet göstermelerinin önündeki en önemli engel aşılmıştır."

Muhabir: Kadir Karakuş
Yayınlayan: Ertuğrul Cingil

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com