Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet

Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra çevre ülkelerdeki hastalara da şifa dağıtan Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde çok dilli sağlık hizmeti sunuluyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde tabela ve yönlendirme levhaları 5 farklı dilde hazırlandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra çevre ülkelerdeki hastalara da şifa dağıtan Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde çok dilli sağlık hizmeti sunuluyor. Hastanelerin tabela ve yönlendirme levhalarında Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce ifadeler yer alıyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne anne sütünün önemini Türkçe ve Kürtçe anlatan pankart asıldı.

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ise Kayapınar ilçesinde açacağı poliklinik hakkında vatandaşları Türkçe ve Kürtçe hazırladığı pankartlarla bilgilendirdi.

- "Görme engelliler için Braille alfabesi de olacak"

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun AA muhabirine, hastalarla daha iyi iletişim kurmak amacıyla bazı hastanelerde astıkları pankartlarda Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe mesajların da yer aldığını söyledi.

Özellikle kırsaldan gelen ve Türkçe bilmeyen kadınlarla hastanedeki çalışanların az da olsa anlayacakları dilde iletişim kurmalarının önemine vurgu yapan Uygun, şöyle konuştu:

"Hastane tabelalarının yanı sıra yönlendirme levhalarında sadece Türkçe ve Kürtçe değil, Arapça, Zazaca ve İngilizce yazılar da yer alıyor. Ayrıca görme engeller için Braille alfabesi de olacak. Hasta ile doktorun aynı dili konuşması aralarında yakınlık sağlar, biz buna büyük önem veriyoruz. Çok dilli tabela ile ilgili çalışma yapıyoruz. Bunlar normal şeylerdir. İnsanların dilinin yanı sıra saç, göz ve ten rengi farklı olabilir ama tüm insanların dişi beyazdır. Bu nedenle çok dilli bir sağlık hizmeti anlayışını benimsedik. Ana tabelamız Türkçe olacak ancak onun yanında farklı dillerde de tabelalar yer alacak. Hastane içerisindeki yönlendirme levhalarımız da çok dilli olacak. Çok dillilik insanları birbirinden ayrıştırmaz, aksine kaynaştırır."

- "Arapça ve Soranice kursu da açmayı planlıyoruz"

Hastanelerin dışındaki Türkçe ana tabelanın yanında ayrıca üzerinde farklı dillerde yazıların yer aldığı bir tabelanın daha asılacağını kaydeden Uygun, "Bunu devam ettireceğiz. Diş polikliniğini 'Dişler beyaz' sloganı ile açıyoruz. Çünkü herkesin dişi beyazdır. İnsanlık olarak herkesin eşit olduğunu vurgulamak istiyoruz" dedi.

Uygun, vatandaşların Kürtçe asılan pankartlarla ilgili duydukları memnuniyeti ilettiğini kaydederek, çalışan personele yönelik Kürtçe ve Zazaca dil eğitimi verdiklerini anlattı.

Aralarında hemşire ve doktorların da yer aldığı 200 kişinin bu kurslara katıldığını vurgulayan Uygun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Irak'tan da çok sayıda hasta geliyor. Bu nedenle Arapça ve Soranice kursu da açmayı planlıyoruz. Dillerin farklı olması birbirimizden uzaklaşmamızı gerektirmez. Diğer hastanelerimizde de çok dilli tabela, hasta karşılama ve yönlendirme pankartı hizmeti olacak. Herkese hitap etmeyi hedefliyoruz. Hastaneye gelen bir vatandaşımız kendi dilinde konuşan doktorla karşılaşırsa güveni artıyor. Bu sağlık hizmetinin kalitesini de artırıyor. Hem erken teşhis hem de tedavinin yönlendirilmesine kadar önemli olduğunu düşünüyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com