"Kamu malı yiyen hiç kimse normal şekilde ölmez"

"Kamu malı yiyen hiç kimse normal şekilde ölmez"
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Bilecik Üniversitesi öğrencilerine verdiği konferansta, dünyanın hızlı bir değişim yaşadığını, bu değişime özünü koruyarak ayak uyduranların başarılı olabileceğini söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Bilecik Üniversitesi öğrencilerine verdiği konferansta, dünyanın hızlı bir değişim yaşadığını, bu değişime özünü koruyarak ayak uyduranların başarılı olabileceğini söyledi.
Bilecik Belediye Kültür Sitesi'nde düzenlenen konferansta konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, dünyanın her alanda hızlı bir değişim yaşadığının altını çizerek, 50 sene önce kuyudan su içen, gaz lambası ile aydınlanan insanların bugün çok farklı ve modern bir hayat yaşadığını belirtti. Bu değişime özünü koruyarak ayak uyduranların başarılı olabileceğini söyleyen Özhaseki, dünyada özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının ön plana çıktığını, buna karşılık merkezi yönetimlerin hantallaştığını kaydederek, 'Bu durum acilen değişmeli' dedi.
Değişimin mahalli idareler anlamında da hız kazandığını, Selçuklu'nun önemli şehirlerinin birçoğunun şimdi ilçe ve köy olduğunu hatırlatan Özhaseki, değişime ayak uyduramayan, üretemeyen şehirlerin küçüldüğüne dikkat çekerek, 'Türkiye'de şu anda 15 civarında üreten şehir var. Buralarda devlet yatırımları yok. Buranın eşrafı, ortak akılla şehirlerin önceliğini belirlemişler. Daha sonra bunların üzerine giderek iç dinamiklerini harekete geçirmişler. Gelişen şehirlerin tamamına yakını böyle. Biz Kayseri'de 139 fabrikanın temelini bir günde attık. Biz hiçbir zaman, 'Devlet bize niye teşvik vermiyor?' demedik. Kendi meselelerimizi kendimiz çözmeye çalıştık' dedi.
Şehirlerin gelişip kalkınmasında önderliği ve liderliği belediye başkanlarının yapması gerektiğinin altını çizen Özhaseki, 'Valiler bürokrat. Kendilerinin oraya getirenleri memnun etmeye çalışıyor, suya sabuna dokunmuyorlar. TSO'ların başkanları kendi işinde gücünde. Sivil toplum kuruluşları kendi işinde. Peki şehrin önderliğini ve liderliğini kim yapacak? İş belediye başkanlarına kalıyor. Başkanlar isterse sanayide, ekonomide, ticarette her alanda şehrin önünü açar. Ben halkın içine girdiğimde, benden istenen şeylerin büyük bir kısmı kanunen benim yapmamam gereken şeyler. Ama biz şehremin olduğumuz için herkes her şeyi bizden istiyor' dedi.
Belediye başkanlarının adam kayırmadan ihale yapması halinde işi çok uygun fiyata yapacağını ve kar edeceğini hatırlatan Özhaseki, şunları söyledi:
'Belediyecilik insan ve para yönetme sanatıdır. Belediye başkanları bu anlamda orkestra şefleri gibidir. Onlar hiçbir çalgı çalmayı bilmezler ama tüm çalgı çalanları yönetirler. Benim 40-50 kişilik ekibim var. Bunlarla zaman zaman beyin fırtınası yaparız. Orada herkes içindekileri döker. Yağcılık kesinlikle yasaktır. Biz şehri böyle yönetir ve başarılı oluruz.'
Belediye başkanlarının kamunun hakkına azami derecede dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Özhaseki, 'Kamunun hakkını yiyen hiç kimse normal şekilde ölemez' diyerek başından geçen bir hadiseyi anlattı:
'Ben küçükken bizim mahallede bir amca vardı. Dili şişerek ve nefessiz kalarak öldü. Dedem beni çağırdı ve dedi ki: 'Oğlum, bu adam vakıf malı yediği için böyle öldü. Vakfın ve kamunun malına el uzatmayın.' Bu benim kulağıma küpe oldu. Kamunun hakkını yediniz mi 72 milyon insandan helallik almanız gerekir. Şunu da kesinlikle unutmamalı, kamunun hakkını yiyen hiç kimse normal şekilde ölemez.'
Kayseri'nin gelişip kalkınmasında hayırseverlerin büyük katkısının olduğunu, 500 milyon dolarlık hayır işleri yapıldığını belirten Özhaseki, belediye başkanlarının hayırseverleri yönlendirip şehirlerine yatırım yaptırmaları gerektiğini söyledi.
Kayseri'ye yatırım yapan hayırseverlerin birçoğunun şehir dışından yaşayan Kayserililer olduğunu belirten Özhaseki, 'Bizde hayırsever geleneği var. Zenginler başka yerde 'Paran kadar konuş' derken, bizde 'Hayrın kadar konuş' derler' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com