Kamu Uzmanları Sessiz Eylemde

Kamu Uzmanları Sessiz Eylemde
Kamuda çalışan uzmanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. İşte nedeni...

Hükümetin kamuda çalışan uzmanları tek çatı altında toplayıp maaşlarını eşitlemesine yönelik düzenleme, alt komisyonda torba yasadan çıkarıldı.

Yıllardır beklenti içinde olan uzmanlar, düzenlemenin tasarıdan çıkmasına tepki gösteriyor. Milletvekillerini yakın markaja alan uzman kadrosundaki memurlar, düzenlemenin yeniden tasarıya girmesi için bir yandan da eylem kararı aldı.

Her gün öğle saatlerinde Maliye Bakanlığı'nın önünde toplanan uzmanlar, seslerini duyurabilmek için sessiz eylem yapıyor.

Halen kamuda 13 bin 175 uzman görev yaparken bu kişilerin maaşları bin 600 TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte kamu kurumlarının merkez teşkilatında çalışan 2 bin 500 uzmanın maaşı 3 bin 500 liraya çıkacaktı.

Böylece çok daha düşük maaş almakta olan Maliye, Çevre, Kültür ve Çalışma bakanlıkları gibi kurumlarda çalışan uzmanların başka kurumlara geçme girişimi önlenecekti.

Halen Kültür Bakanlığı'nda çalışan bir uzman 1.900 lira maaş alırken Hazine'de çalışan uzman 3.500 lira alıyor. Bu nedenle bakanlıklardaki uzmanlar, diğer kurumlara geçmek için sürekli sınava giriyor.

Hükümetin bir yıldır üzerinde çalıştığı düzenleme, Maliye üst yönetimi başta olmak üzere üst kurulların karşı çıkması sebebiyle tasarıdan çıkarıldı. Tasarıda merkezdekiler için iyileştirme yapılırken, taşradakiler bunun dışında tutuluyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com