Kamuda türbanın önü açılıyor!

Kamuda türbanın önü açılıyor!
Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını Haziran ayı sonuna kadar sürdürme kararı almasının ardından kamuda türbanın önünü açacak düzenleme konusunda dört parti arasında uzlaşma sağlandı.

AKP'nin fiili uygulamalarıyla birçok kamu kurumuna türban sokulurken, bu konudaki yasal engeller de kaldırılıyor. Kısa süre önce vekillere ömür boyu büyük kıyak sağlayan düzenleme üzerinde anlaşma sağlayan AKP, MHP, BDP ve CHP şimdi de kamuda türbanın önünü açacak düzenlemede uzlaştı.
 
Vatan'dan Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, Anayasa Yazım Komisyonu’nda CHP çekincesini kaldırınca dört parti ‘Hiç kimsenin dini inancının gereklerini yerine getirmekten men edilemeyeceği’ hükmünde uzlaştı.
 
DÖRT PARTİ ŞU FIKRADA ANLAŞTI:
 
“Hiç kimse ibadet, dini uygulama ve törenlere katılmaya, dini inanç, düşünce ve açıklamaya zorlanamaz; ya da bunları yapmaktan men edilemez, dini inanç, düşünce kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz, ve farklı bir muameleye tabi tutulamaz.”
 
Daha önce CHP, “men edilemez” ve “farklı muameleye tabi tutulamaz” ifadelerine karşı çıkmıştı. CHP, Rıza Türmen tarafından temsil edildiği önceki günkü toplantıda bu çekincesini kaldırdı.
 
"SEHVEN OLMUŞTUR"

Konuya ilişkin açıklama yapan komisyon üyelerinden CHP'li Süheyl Batum, şunları söyledi:
 
“Sanırım bir yanlışlık oldu. Sehven olmuştur. Düzeltilir. Örneğin Cuma günü bir öğrenci ya da öğretmen ‘Bugüne ders koyamazsınız’ dediği takdirde, bu dininin gereklerini yerine getirmek anlamına geleceği için ne yapacaksınız? Bir başka örnek; kamuda mesai saatleri, tatil saatleri belli. Bir memur, ‘Biz bu mesai saatlerine göre çalışmayacağız çünkü namaz vakitlerinde dinimizin gereğini yerine getiriyoruz’ derse ne yapılacak?” (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com