"Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması Bölgesel Eğitim Programı"

Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması Bölgesel Eğitim Programı
Erzurum Valisi Altıparmak: "Taşrada ve merkezde gördüğüm en önemli sıkıntılardan biri de kurumlar arası yatay ve dikey ilişkiler. İki kurum arasındaki veya kendi kurumunda ast-üst ilişkisi, ciddi bir sıkıntı var. Ortak işlerde işin sahibi olmuyor. Ama kam

ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, "Taşrada ve merkezde gördüğüm en önemli sıkıntılardan biri de kurumlar arası yatay ve dikey ilişkiler. İki kurum arasındaki veya kendi kurumunda ast-üst ilişkisi, ciddi bir sıkıntı var. Ortak işlerde işin sahibi olmuyor. Ama kamu bir bütün, siz sadece bir parçasısınız onun" dedi.

Altıparmak, bir otelde düzenlenen "Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması Bölgesel Eğitim Programı"nın açılışında yaptığı konuşmada, işini ciddiye almayan kişilerin başarıyı da yakalayamayacağını belirtti.

Karşılıklı saygı ve sevginin çok önemli olduğunu vurgulayan Altıparmak, "Türkiye'nin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri saygısızlıktır. İlkokuldan itibaren almış olduğumuz kültür çatışmacı bir kültürdür, bir arada yaşama kültürü değildir maalesef. Ortak yaşama kültürünü almakta ciddi sıkıntımız var. Televizyonlarda, gazetelerde sürekli çatışma haberleri var. Bu çatışma kültürüyle yetişen çocukların da uzlaşmacı bir kültürle yetişmesi biraz zor" dedi.

Kurumlar arası ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Altıparmak, şöyle devam etti:

"Taşrada ve merkezde gördüğüm en önemli sıkıntılardan biri de kurumlar arası yatay ve dikey ilişkiler. İki kurum arasındaki veya kendi kurumunda ast-üst ilişkisi, ciddi bir sıkıntı var. Ortak işlerde işin sahibi olmuyor. Ama kamu bir bütün, siz sadece bir parçasısınız onun. Elbette sizin işiniz önemli ama 'benim işim önemli' deyip diğerinin işini önemsiz görürseniz burada yanılırsınız. Birbirimize yardım etmek zorundayız. Eğer il müdürüyle yazılı dosya gelmeden telefonla ya da yüz yüze işimizi halledersek alt kademedeki personel daha sıkı ilişki kurar. Dikey ve yatay ilişkilerimizi de sıkılaştırmalıyız" diye konuştu.

Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan da 3 yıl Devlet Personel Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirterek, "Hiçbir kamu kurumunda da 3 yıldan fazla görev yapmadım. Kamu yönetiminde idarecilerin 3 yıllığına göreve gelmesinin daha sonra hükümet ilgili bakan yeniden isterse göreve devamının uygun olduğuna ilişkin bir vizyonumuz da vardı. Bunu da belli bir yasal altyapıya kadar götürdük ama henüz yasa gerçekleşmedi" dedi.

Devlet Personel Başkanlığı'nın kamu yönetiminde çok kilit rolü olan bir kurum olduğunu ifade eden Tekinarslan, son yıllarda devletin içine kapanık yapısının önemli ölçüde üzerinden atıldığını söyledi.

Tekinarslan, bu eğitim programının temel düşüncesinin merkez ile taşra arasında koordinasyonun sağlanması olduğunu ifade ederek,  "İçinde bulunduğumuz bölgede görev yapanların hayat şartlarının daha gelişmiş illerde görev yapanlardan farklı olduğu dolayısıyla burada hem teşvik edilmesi gerektiği hem de memleketlerinden uzakta görev yapmalarından dolayı ilave giderleri olduğunu düşünmüşümdür. Bununla ilgili çalışmalarımız oldu. Türkiye'nin en az gelişmiş ya da iklim şartları ağır olan ilçelerinde görev yapan memurlar için teşvik olması gerektiğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

- "Kısa sürede iş ilanlarına ulaşabilme imkanını sunduk"

Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu ise kamuda yaklaşık 3 milyon kişinin çalıştığını belirterek, bunun yüzde 36'sının kadın olduğunu söyledi.

Kurumsal yapıları hakkında bilgi veren Kumbuzoğlu, "2 milyon 200 bin civarında memurumuz, 14 bin civarında hakim ve savcımız var. 120 bin civarında öğretim üyemiz var. 200 bin civarında askeri personelimiz var. 3 milyon civarında kamu görevlimiz var. Memur sayımızın daha çok kısmı öğretmenlerden oluşuyor. 812 bin civarında öğretmenimiz var. Sağlık hizmetlerinde 384 bin kişi çalışıyor. 103 bin civarında mühendisimiz var. Din hizmetlerinde 107 bin kişi çalışıyor. 3 bin 500 avukatımız var" diye konuştu.

Kumbuzoğlu, KPSS yerleştirmeleri, kamu çalışanlarının eğitimi, kurum içi görevde yükselme konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Tüm iş arayan memur adaylarımız için bir robot geliştirdik. Artık memur adayları tercih kitapçığını sayfa sayfa çevirmesine hiç gerek olmayacak. Devlet Personel Başkanlığı internet sitesinden robot sistemine giriş yaparak hangi okul mezunu olduğunu ve hangi ilde çalışmak istediğini yazmak suretiyle tercihlerini otomatikman yapma imkanını sunduk. Şu anda faal olarak işliyor. İnşallah bu 2014 yerleştirmesi Temmuz'da sınav yapılacak. Ağustos, Eylül gibi yerleştirmeler de bu robot üzerinden yapılacak. Diğer bir önemli adımımız tüm kamu iş ilanlarını Devlet Personel Başkanlığı sitesinde görebilirsiniz. Şu anda başladı. Başbakanlık genelgesi yayınlandı. Memur, sözleşmeli, işçi, geçici işçi, eski hükümlü, askeri personel, akademik personel, belediye personel alımları aklınıza ne geliyorsa tamamı tek noktadan Devlet Personel Başkanlığı sitesinden hizmete açıldı. Artık vatandaşlarımız iş aramak için kurumların internetinde dolaşmayacak, gazetelere tek tek bakmak zorunda kalmayacak. Daha kısa sürede bu iş ilanlarına ulaşabilme imkanını sunmuş olduk."

Son 10 yılda en çok öğretmen alımı yapıldığını, bu konuda yüzde 40 artış sağlandığını anlatan Kumbuzoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 120 bin civarında ihtiyacı olduğunu, bunun 3 yıl da giderilmesinin planlandığını söyledi.

Polis ihtiyacının da çok üst düzeyde olduğunu ifade eden Kumbuzoğlu, sağlık personeli ihtiyacı da bulunduğunu belirtti.

- "Temmuz'da 3 bin engellinin istihdamını yapacağız"

Engelli istihdamı konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Kumbuzoğlu, "10 yıl önce 5 bin 777 olan engelli istihdamı şu an devlet memuru olarak 35 bine dayandı. Kamu işçisi 10 bin civarında. Yaklaşık 120 bin engelli işsiz var. Bunların yarısı ilköğretim diğer yarısı lise ve üstü mezunu. Onların da istihdamı noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Temmuz'da 3 bin kişinin istihdamını yapacağız. Bunu da engelli kardeşlerimize bir müjde olarak verebiliriz. Engelli kardeşlerimiz için ne yapsak az ama imkanlar bu kadar."

Kumbuzoğlu, 10 yılda 1 milyon kamu personeli alındığını, 500 bin kişinin emekli olduğunu, sisteme 500 bin kamu personelinin katıldığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Erzurum, Sivas, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır'dan gelen katılımcılara 5 gün sürecek eğitimlerin verilmesine başlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com