Kamulaştırma ertelendi

Kamulaştırma ertelendi
KÜTAHYA 2. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN YAPILACAK OLAN KAMULAŞTIRMA ARSA SAHİPLERİNİN TESPİT EDİLEN DEĞERİ KABUL ETMEMESİNDEN DOLAYI ERTELENDİ

KÜTAHYA 2. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN YAPILACAK OLAN KAMULAŞTIRMA ARSA SAHİPLERİNİN TESPİT EDİLEN DEĞERİ KABUL ETMEMESİNDEN DOLAYI ERTELENDİ


Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi için İnköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan arazilerde yapılması planlanan kamulaştırma, hak sahiplerinin tespit komisyonunca belirlenen metrekare fiyatının beğenmemesi sonucu ertelendi. Tespit değerlerinin bildirilmesi için yapılan toplantıyı fiyatı beğenmeyen mahalleli terk etti.
Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar içerisinde yer alan Kütahya'nın İnköy Mahallesindeki bazı parsellerin kamulaştırılma çalışmalarının sürdürüldüğü açıklandı.
Kamulaştırma bedellerinin tespitlerinin mahalle sakinlerine bildirilmesi için Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya Belediyesi ve Kütahya Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan Organize Sanayi Bölgesi heyeti mahalle sakinleri ile Kütahya Belediye Kültür Salonu Tiyatro Salonunda toplantı düzenledi.
Toplantıya başkanlık yapan İl Özel İdaresi Başkanı Seyitömer Durmuş, tespit komisyonunca belirlenen arazi metrekare fiyatlarını mahalle sakinlerine açıkladı. Durmuş açıklamasında şunları söyledi; “Kütahya'mızda 2004 yılında kurulmaya başlanan 2. Organize Sanayi için yapılan arazi tahsisleri devam etmekte. Bugüne kadar yaklaşık yüzde 40'ı kamulaştırıldı.
Geri kalanı ise o bölgede bulunan Çalca ve İnköy mahallelerimizin sınırları içerisinde yer almakta. Bu parsellerin 110'u Çalca'da 123 parsel de İnköy mahallemizde bulunmakta. Bunlar da kamulaştırılınca 2. OSB için arsalarımız hazırlanmış olacak. Nitekim yatırımcılar şimdi altyapısı hazır, elektriği, suyu, doğalgazı döşenmiş hizmet alanları istiyorlar. Tabi bu da hak sahiplerinde bulunan parsellerin kamulaştırılmasıyla olacaktır” dedi.
Kamulaştırmada tespit komisyonunun belirlemiş olduğu metrekare fiyatlarını hak sahiplerine duyurmak ve eğer uygun görülürse uzlaşmak için toplantı düzenlediklerini kaydeden İl Genel Meclisi Başkanı Durmuş, “İnköy mahallemizde bulunan ve kamulaştırılması planlanan Kayalıdere mevkii için metrekare fiyatı 5 TL, karadere mevkii için 5 TL ve özerk çukuru mevkii için de 8 TL metrekare fiyatı tespiti yapılmıştır. Bugün sizlere bu değerleri bildirmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Eğer bu fiyatlara “tamam, olur” denilirse 15 gün içerisinde Organize Sanayi Bölgesi müdürü ile anlaşıp arsa bedellerinizi ilgili bankalardan alırsınız. Yok, eğer buna itirazınız olursa da mahkemeye müracaat ederek belirlenen fiyatlara itiraz edersiniz. Mahkeme de yeni bir tespit komisyonu oluşturarak itirazınızı değerlendirir” diye konuştu.
İl Genel Meclisi Başkanı Durmuş'un bu açıklamalarının ardından açıklanan metrekare fiyatlarına itiraz eden bazı mahalle sakinleri tespit eden değerin çok düşün olduğunu söyledi. Bu fiyatlarla uzlaşmanın mümkün olmadığını bildiren hak sahipleri fiyatın artırılması gerektiğini söylediler. Hak sahipleri adına söz alan Osman Bayramoğlu isimli bir mahalle sakini, açıklanan rakamın çok yetersiz olduğunu, bu rakamla kamulaştırmaya razı olmayacaklarını, daha adil bir fiyat tespitinin yapılması gerektiğini söyledi.
Toplantıda konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Akkaya da tespit edilen değerin düşük görülmesinin normal olduğunu, buna itirazların ise mahkemeler vasıtasıyla yapılabileceğini kaydetti. Mahalle sakinlerine hitaben konuşan Akkaya, “Burada kamulaştırma için belirlenen değerleri düşük görebilirsiniz. Buna itiraz etme hakkınız da var. Ülkemiz bir hukuk devleti, mahkemeler vasıtasıyla açıklanan bu rakamlara itiraz edebilirisiniz. Sorun bu şekilde çözülmüş olur” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından bazı hak sahipleri toplantının bitmesini beklemeyerek toplantı salonunu terk etti. Mahalle sakinlerini çoğunluğu tespit komisyonunun belirlemiş olduğu metrekare fiyatına itiraz edince toplantıyı düzenleyen 2. OSB heyeti toplantıyı sonlandırdı.
2. Organize Sanayi Bölgesi için yapılacak kamulaştırmanın arsa bedellerinin İnköy Mahallesi sakinlerine duyurulması toplantısına Mahalle sakinlerinden oluşan hak sahipleri ile İl Genel Meclis Başkanı Seyitömer Durmuş, İl Özel Genel Sekreteri Salih Akkaya, Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan, Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcileri ile Avukat Sami Kutlu katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com