Kamulaştırma işlemleri üç ayda bitecek

Kamulaştırma işlemleri üç ayda bitecek
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kentsel dönüşüm alanında taşınmazı bulunan ve bugüne kadar anlaşmayan hak sahiplerine kamulaştırma kararının ardından çağrıda bulundu.
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kentsel dönüşüm alanında taşınmazı bulunan ve bugüne kadar anlaşmayan hak sahiplerine kamulaştırma kararının ardından çağrıda bulundu. Hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Dönüşüm alanında anlaşma yapmayan yüzde 25’lik bir kesim var. Temennimiz bu vatandaşlarımızla kamulaştırma başlamadan anlaşma yoluna gitmek” dedi. 
Uşak’ta yaklaşık 6 yıldır devam eden kentsel dönüşüm projesi ile ilgili çalışmalarda son noktaya gelindi. Uşak Belediyesi’nin müracaatıyla Bakanlar Kurulu geçtiğimiz günlerde anlaşma yapmayan hak sahiplerinin taşınmazları için kamulaştırma kararı aldı. Bu kararın ardından Belediye Başkanı Ali Erdoğan, anlaşma yapmayan vatandaşlara “gelin Anlaşalım” çağrısı yaptı. Başkan Erdoğan kimsenin bu süreçten zararlı çıkmasını istemediklerini belirterek, hak sahiplerinin biran önce görüşme yapmak için belediyeye gelmesini istedi.
Bakanlar Kurulu tarafından alınan kamulaştırma kararının hızlı bir şekilde uygulamaya konulacağını da ifade eden Erdoğan, “Anlaşma sağlanamayan hak sahipleri yerel mahkemelerin tayin edeceği bilirkişi raporu ile beklentilerinin çok altında kalabilirler. Kimsenin kamulaştırmada daha az kazanım elde etmesini istemeyiz. Bu nedenle bugüne kadar anlaşma yapmayan hak sahiplerini anlaşmaya davet ediyoruz” dedi.
Kamulaştırma işlemlerini bir ay gibi kısa bir süre içersinde bitirmeyi planladıklarını ve Eylül ayından itibaren dönüşüm alanındaki tüm işletmelerin kapatılacağını söyleyen Ali Erdoğan, “Kentsel dönüşüm alanında kalan dokumacı esnafı da Eylül sonuna kadar yeni siteye taşınacak. Taşınma ile birlikte yıkım işlemleri de bitecek ve işler daha da hızlandırılacak. Şuana kadar hak sahiplerinin yüzde 75’i anlaşma yoluna gitti. Geri kalan yüzde 25’lik kısım için kamulaştırma kararı alındı. Süreçte yerel mahkemelerin tayin edeceği bilirkişi hak sahiplerine kendi çıkaracağı değerler üzerinden anlaşmalarını sağlayacak. Biz bu sürecin sancılı geçeceğini düşünüyoruz. Hak sahiplerinin beklentilerinin daha da aşağı düşebileceği endişesi içindeyiz. Bu nedenle hak sahiplerini belediyemize gelerek anlaşma yapmaya davet ediyoruz” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com